Tag Archives: bass reflex

Magnat Quantum Edelstein

Wyjątkowo niewielkie rozmiary zestawu głośnikowego Magnat Quantum Edelstein w połączeniu z dużą, bo aż 90 dB, wydajnością akustyczną – to efekt pracy inżynierów niemieckiego producenta, znanego również w naszym kraju, firmy Magnat, którzy skorzystali ze swego wieloletniego doświadczenia w dziedzinie rozwoju kolumn głośnikowych.

Stworzyli oni konstrukcję prostą, elegancką, bez ekstrawagancji, czy zbędnych elementów dekoracyjnych, która nadaje niezwykłej szlachetności temu produktowi przeznaczonego dla wymagającego słuchacza. Całość dopełnia wyjątkowo szerokie, jak na tak kompaktową kolumnę głośnikową, pasmo przenoszenia wynoszące od 34 do 50 000 Hz.

Polk-Audio-LSiM-703

Polk Audio LSiM703

Polk Audio LSiM703 to zestaw głośnikowy, który predysponuje do zakwalifikowania go kategorii kolumn podłogowych pod względem wydajności i odtwarzania basów. Nie bez powodu należy do jednych z najdroższych kolumn podstawkowych tego amerykańskiego producenta. Zastosowano w nim wiele nowych rozwiązań. Głośnik nisko-średniotonowy oraz średniotonowy posiadają lekkie, sztywne kosze z odlewanego aluminium, a membrany z napowietrzanego polipropylenu, które są lżejsze o 20% od  tradycyjnych i 35% od aluminiowych. Jest on równie sztywny, a przy okazji posiada właściwości tłumiące. Jako tweeter użyto 1-calowy przetwornik Enhanced Ring Radiator umieszczony wraz z głośnikiem średniotonowym w oddzielnej komorze. To cecha wyróżniająca serię LSiM, a dokładnie „obudowa w obudowie” – Dynamic Sonic Engine. Dzięki temu pasmo częstotliwości 200 Hz – 2 kHz jest rozpraszane równomiernie i jednolicie.

Dynaudio Xeo 5

Kolumny bezprzewodowe Dynaudio XEO 5

Zestaw głośnikowy Dynaudio XEO 5, wraz z mniejszym modelem – XEO 3, to bezprzewodowy system głośnikowy klasy high-end opracowany przez duńskich inżynierów. Są to aktywne konstrukcje, czyli z wbudowanymi wzmacniaczami klasy D o mocy 50W każdy i cyfrowym odbiornikiem sygnału audio. Funkcję zwrotnicy pełnią odpowiednie procesory DSP filtrujące sygnał audio w poszczególnych torach przetworników. Całość sterowana jest małym pilotem (dołączany do każdej pary kolumn głośnikowych).

Wharfedale Diamond 10

Wharfedale Diamond 10.2

Firma Wharfedale z 70-letnią tradycją jest częścią International Audio Group, która ma siedzibę w Anglii, w Huntingdon, sercu międzynarodowego przemysłu hi-fi. Jednym z jej produktów jest seria Diamond 10, a wśród nich podstawkowa kolumna głośnikowa Wharfedale Diamond 10.2.

Ten zestaw głośnikowy posiada atrakcyjną wizualnie obudowę, elegancko wygiętą, zapewniającą wytrzymałość i zmniejszenie wewnętrznych fal stojących. Koncepcja ta została zaczerpnięta z poprzedniej serii Diamond 9. Zaś ścianka przednia obudowy ma strukturę kompozytowego panelu z czarnym „fortepianowym” wykończeniem co poprawiło wyglądu kolumny oraz, co ważniejsze, jakość brzmienia, gdyż redukuje to efekty wibracji i zapewnia stabilną platformę dla samych głośników.

dowa kolumny głośnikowej

Budowa kolumny głośnikowej

Głośnik jako samodzielny przetwornik sygnału ma bardzo niską sprawność, ponieważ fale dźwiękowe wytwarzane przez membranę z przodu i z tyłu znoszą się wzajemnie. Szczególnie dotyczy to głośników niskotonowych o dużej powierzchni membrany.

Z tego powodu budowa kolumny głośnikowej najczęściej polega umieszczeniu głośników tak, aby dźwięk mógł promieniować w jednym kierunku. Dobrze wykonana i „zestrojona” obudowa często stanowi o sukcesie lub porażce jej konstruktora, czy całego zespołu pracującego przy niej. Gdyż przy zastosowaniu bardzo dobrych przetworników, ale zamontowanych w źle skonstruowanej obudowie uzyskany efekt jest znacznie gorszy niż z tanich głośników, ale w prawidłowo wykonanej obudowie. Stąd przemyślana budowa kolumny głośnikowej jest kluczem dobrego odtwarzania dźwięku.

Nagłośnienie w domu

Nagłośnienie w domu to przede wszystkim zestawy głośnikowe, potocznie zwanymi kolumnami, oraz wzmacniacz wraz ze źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem płyt CD.

Zestawy głośnikowe

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe pomieszczenie na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku.
Kolumny charakteryzują dwie wartości dotyczące mocy: moc znamionowa RMS ( RMS – Root Mean Square ) i moc muzyczna.