Tag Archives: basy

Fakty i mity – kolumny głośnikowe

Można często spotkać się z opiniami dotyczących budowy, funkcjonowania czy obsługi sprzętu, co do których mamy mniejsze lub większe wątpiwości czy są one zgodne z prawdą.
Sprzęt nagłośnieniowy też nie jest wolny od tego, mimo, że wiele z nich można racjonalnie, za pomocą obliczeń czy doświadczeń w laboratorium obalić lub potwierdzić. Są trzy przyczyny tego:
– bardzo subiektywny słuch każdego z nas, charakterystyka jego odbioru, a do tego nasze osobiste preferencje brzmieniowe i gusta,
– marketing producentów, którzy robią wszystko, by zainteresować klientów swoją ofertą, więc wymyślają albo nowe technologie (za co im chwała), albo nowe treści reklamowe, w niczym niepotwierdzone,
– poglądy samozwańczych "super-znawców", chcących stworzyć wokół siebie otoczkę mistrza, ale nie mają możliwości, chęci lub na tyle intelektu, by je bezsprzecznie i praktycznie potwierdzić.

 
Subwoofer Paradigm

Cechy subwoofera

Elementem dopełniającym zestawu kina domowego, a niekiedy i kolumn jest subwoofer. Czasami jest częścią kompletu kolumn, częściej należy kupić go osobno. Warto to zrobić, ponieważ umożliwia on uzyskanie „głębszego”, bardziej wyrazistego dźwięku o niskiej częstotliwości, na przykład wierne oddanie uderzania w kotły lub stworzenie wiarygodnego odgłosu wybuchu. W filmach DVD określany jest jako osobna ścieżka dźwiękowa (oznaczenie „X.1”, na przykład 5.1), przeznaczona wyłącznie dla tego urządzenia (zawiera ona najniższe tony).

 
zestawy glosnikowe

Zestawy głośnikowe

Zestawy głośnikowe podstawkowe (półkowe)

przeznaczone do pracy na podstawkach lub półkach są odrębną kategorią głośników i posiadają własną grupę zagorzałych wielbicieli. Wielu audiofilów uważa, że dobry podstawkowy monitor renomowanego producenta jest najlepszym przyjacielem melomana. Taki zabudowany głośnik przeznaczony do pracy w małych i średniej wielkości pomieszczeniach potrafi kreować znakomicie przestrzeń stereofoniczną. Tego typu zestawy głośnikowe stosowane są w studiach nagraniowych jako źródła odsłuchu (stąd potoczna nazwa „monitor”).