Tag Archives: charakterystyka głośnika

dowa kolumny głośnikowej

Budowa kolumny głośnikowej

Głośnik jako samodzielny przetwornik sygnału ma bardzo niską sprawność, ponieważ fale dźwiękowe wytwarzane przez membranę z przodu i z tyłu znoszą się wzajemnie. Szczególnie dotyczy to głośników niskotonowych o dużej powierzchni membrany.

Z tego powodu budowa kolumny głośnikowej najczęściej polega umieszczeniu głośników tak, aby dźwięk mógł promieniować w jednym kierunku. Dobrze wykonana i „zestrojona” obudowa często stanowi o sukcesie lub porażce jej konstruktora, czy całego zespołu pracującego przy niej. Gdyż przy zastosowaniu bardzo dobrych przetworników, ale zamontowanych w źle skonstruowanej obudowie uzyskany efekt jest znacznie gorszy niż z tanich głośników, ale w prawidłowo wykonanej obudowie. Stąd przemyślana budowa kolumny głośnikowej jest kluczem dobrego odtwarzania dźwięku.

 
Visaton M10

Pasmo i charakterystyka głośnika

Charakterystyka głośnika, zwana inaczej charakterystyką częstotliwościową to przebieg ciśnienia akustycznego, mierzonego dokładnie na osi symetrii głośnika w określonej od niego odległości (najczęściej 1 m), w funkcji częstotliwości (pasma przenoszenia) przy stałej wartości napięcia doprowadzonego do zacisków głośnika (najczęściej 2,83 V dla głośnika 8 Ohm i 2 V dla głośnika 4 Ohm). Na poniższym rysunku została przedstawiona pełna charakterystyka głośnika M10 firmy Visaton.

 
moc glosnika

Moc i efektywność głośnika

Cechą najważniejszą każdego zespołu nagłaśniającego jest jego moc, podawana w watach (W). Czy im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny? Teoretycznie tak, ale jest to wartość wskazująca na wytrzymałość, a nie „siłę”, dynamikę. Bo głośność dźwięku wydobywającego się z głośnika zależy od wzmacniacza. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę taki parametr jak efektywność, podawana w dB SPL (Sound Pressure Level, czyli poziom ciśnienia akustycznego), a dokładnie: [dB/W/m]. Im więcej tym lepiej. Każde 3 dB więcej tym 2-krotnie większa moc dźwięku.