Tag Archives: Częstotliwość podziału zwrotnicy

Ułożenie cewek

Ułożenie cewek w zwrotnicy

Konstruując zwrotnicę właściwie nie zastanawiamy się nad tym czy ułożenie cewek ma jakiekolwiek znaczenie. Gdy mamy do czynienia tylko z jedną cewką w bardzo prostym układzie, o spadku 6 dB w torze głośnika niskotonowego, to sprawa jest oczywista – jakkolwiek będzie ona zamontowana to zawsze będzie prawidłowo.

Ale ogromna większość kolumn głośnikowych, czy to samodzielnie zbudowanych czy kupionych w sklepie, posiada zwrotnicę, w której znajdziemy 2 lub więcej cewek. W takich przypadkach, oprócz obliczeń, zanim dokona się odpowiednich pomiarów, konstruktor musi wziąć pod uwagę ułożenie cewek względem siebie na płytce zwrotnicy. Niestety, cewki wpływają na siebie magnetycznie, przez co zmieniają swoje indukcyjności. Konsekwencją tego niekorzystnego zjawiska, jest zmiana parametrów całej zwrotnicy (zmieniają się częstotliwości podziału zwrotnicy), wpływająca na brzmienie całego zestawu głośnikowego – może powstać „dziura” lub „podbicie” określonych częstotliwości w pasmie przenoszenia.

 
Wharfedale Diamond 10

Wharfedale Diamond 10.2

Firma Wharfedale z 70-letnią tradycją jest częścią International Audio Group, która ma siedzibę w Anglii, w Huntingdon, sercu międzynarodowego przemysłu hi-fi. Jednym z jej produktów jest seria Diamond 10, a wśród nich podstawkowa kolumna głośnikowa Wharfedale Diamond 10.2.

Ten zestaw głośnikowy posiada atrakcyjną wizualnie obudowę, elegancko wygiętą, zapewniającą wytrzymałość i zmniejszenie wewnętrznych fal stojących. Koncepcja ta została zaczerpnięta z poprzedniej serii Diamond 9. Zaś ścianka przednia obudowy ma strukturę kompozytowego panelu z czarnym „fortepianowym” wykończeniem co poprawiło wyglądu kolumny oraz, co ważniejsze, jakość brzmienia, gdyż redukuje to efekty wibracji i zapewnia stabilną platformę dla samych głośników.