Tag Archives: dobór subwoofera

DALI Sub E-9 F

Subwoofer DALI Sub E-9 F

Producent DALI jest znany wśród fanów domowego nagłośnienia i kina domowego. Produkuje on również subwoofery, a wśród nich poniższy model, czyli Sub E-9 F. Jest to mniejsza wersja subwoofera Sub E-12 F.

Posiada on jeden głośnik niskotonowy o średnicy 9 cali, tj. 225 mm. Jego membrana wykonana jest z czystego aluminium, który zapewnia dużą sztywność i lekkość. Dodatkowo wyposażono go w duży układ magnetyczny napędzający 4-warstwową cewkę o długim skoku.

 
Subwoofer Yamaha NS-SW300

Yamaha NS-SW300 i NS-SW200

Firma Yamaha ma już ugruntowaną pozycję jako producent subwooferów na naszym rynku. A stają się one coraz ładniejsze i innowacyjne. Przykładem tego niech będą dzisiejsi bohaterowie: subwoofer NS-SW300 i mniejszy brat NS-SW200. 

Subwoofer Yamaha NS-SW300 posiada 10-calowy czyli 250 mm (w przypadku NS-SW200 to 8-calowy) głośnik sterowany przez cyfrowy wzmacniacz PWM o wysokiej sprawności i podwójnym obwodzie sprzężenia zwrotnego. Jego mocy wynosi 250 W, a w modelu mniejszym – 130W. Z tyłu, na ścianie panelu, znajdują się wejścia sygnału ze wzmacniacza (wysokopoziomowe, liniowe stereo oraz LFE) i wyjścia na kolumny głośnikowe. Kontrola fazy i regulacja filtru górnoprzepustowego są również obecne. A także B.A.S.S., czyli przełącznik, który zmienia się tryby: muzyczny lub filmowy.

 
dopasowanie kolumn i subwoofera

Dopasowanie kolumn i subwoofera

Właściwy dopasowanie kolumn głośnikowych oraz subwoofera to nieodzowny element przy zakupie sprzętu nagłaśniającego.

Kolumny głośnikowe muszą być podłączone do wzmacniacza, który przetwarza i wzmacnia dźwięk. Dlatego dokonując odpowiedniego doboru kolumn i subwoofera musisz pamiętać, aby parametry ich pracy dobrać w stosunku do parametrów amplitunera, który posiadasz lub kupujesz.