Tag Archives: dynamika

moc glosnika

Moc i efektywność głośnika

Cechą najważniejszą każdego zespołu nagłaśniającego jest jego moc, podawana w watach (W). Czy im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny? Teoretycznie tak, ale jest to wartość wskazująca na wytrzymałość, a nie „siłę”, dynamikę. Bo głośność dźwięku wydobywającego się z głośnika zależy od wzmacniacza. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę taki parametr jak efektywność, podawana w dB SPL (Sound Pressure Level, czyli poziom ciśnienia akustycznego), a dokładnie: [dB/W/m]. Im więcej tym lepiej. Każde 3 dB więcej tym 2-krotnie większa moc dźwięku.

 

Nagłośnienie w domu

Nagłośnienie w domu to przede wszystkim zestawy głośnikowe, potocznie zwanymi kolumnami, oraz wzmacniacz wraz ze źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem płyt CD.

Zestawy głośnikowe

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe pomieszczenie na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku.
Kolumny charakteryzują dwie wartości dotyczące mocy: moc znamionowa RMS (RMS – Root Mean Square) i moc muzyczna.