Tag Archives: dźwięk

zestawy glosnikowe

Zestawy głośnikowe

Zestawy głośnikowe podstawkowe (półkowe)

przeznaczone do pracy na podstawkach lub półkach są odrębną kategorią głośników i posiadają własną grupę zagorzałych wielbicieli. Wielu audiofilów uważa, że dobry podstawkowy monitor renomowanego producenta jest najlepszym przyjacielem melomana. Taki zabudowany głośnik przeznaczony do pracy w małych i średniej wielkości pomieszczeniach potrafi kreować znakomicie przestrzeń stereofoniczną. Tego typu zestawy głośnikowe stosowane są w studiach nagraniowych jako źródła odsłuchu (stąd potoczna nazwa „monitor”).

 

Nagłośnienie w domu

Nagłośnienie w domu to przede wszystkim zestawy głośnikowe, potocznie zwanymi kolumnami, oraz wzmacniacz wraz ze źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem płyt CD.

Zestawy głośnikowe

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe pomieszczenie na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku.
Kolumny charakteryzują dwie wartości dotyczące mocy: moc znamionowa RMS (RMS – Root Mean Square) i moc muzyczna.