Epos Elan 10

Historia brytyjskiej firmy Epos jest dość krótka: powstała w 1983 roku, zaś w 1999 roku została kupiona przez Mike’a Creek’a – fachowca od wzmacniaczy audio, by dopełnić swoją ofertę dla klientów z podobnej półki cenowej. Kolumny głośnikowe Epos Elan zastąpiły znaną serię M, plasując się w środek cenowy oferowanych produktów, czyli między droższymi Encore 50 (23.000 zł za parę) a tańszymi zestawami z serii Epic (od 1600 zł). Wszystkie charakteryzują się klasycznym, można by rzec, że purystycznym, wyglądem. Bez zbędnych dodatków, zwłaszcza tych dekoracyjnych (poza terminalem, co widać na zdjęciu poniżej). Zostały tak zaprojektowane, by służyły głównie w systemach stereofonicznych. Ale dobrze sprawują się też w systemach kina domowego.

Epos Elan 10 posiada głośnik wysokotonowy z kopułką o średnicy 1″ (25mm). Jest ona z domieszką tkaniny. Cewka chłodzona ferrofluidem i napędzana przez ekranowany magnes neodymowy. Głośnik średnio-niskotonowy w tym modelu to 5.85″ (150 mm) jednostka z polipropylenową membraną i koszem z odlewanego aluminium. Układ magnetyczny jest wentylowany i także ekranowany.

Podobnie jak w innych modelach Epos zwrotnica jest dość prosta: w torach obu głośników są filtry 2. rzędu o częstotliwości podziału 3,2 kHz. Aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku, wszystkie rezystory są tlenkowe, a kondensatory zawierają, jako dielektryk, wysokiej jakości folię polipropylenową. Zaś cewki powietrzna dla głośnika wysokotonowego i z rdzeniem dla głośnika niskotonowego.

Epos Elan 10 black

Do obudowy Epos Elan używane są płyty MDF o grubości 18 mm z wewnętrznym usztywnieniem pionowy i poziomym. Ciekawostką jest to, że kolumna glośnikowa posiada dwie przegrody (maskownice): pierwsza, wewnętrzna, pod którą zamontowano głośniki i zasłania śruby mocujące je, oraz drugą, tradycyjną, służącą jako ochrona przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Ta wewnętrzna ma zaookrąglone krawędzie wokół otworu większego głośnika w celu zniwelowania odbić fal dźwiękowych.

Na tylnej ściance obudowy rzuca się w oczy duży terminal z możliwości podłączenia w trybie bi-wiring oraz tunel bass-reflex. Producent do każdej kolumny głośnikowej dokłada gąbkę, by w razie potrzeby móc zatkać wylot tej rury.

Epos ELAN 10-terminal

Większym bratem Epos Elan 10 jest model Elan 15 , różniący się wielkością głośnika średnio-niskotonowego oraz obudową. A co za tym idzie również parametrami.

Dane techniczne:

Typ: 2-drożny, bas-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka 25 mm, chłodzony ferrofliudem, ekranowany magnes neodymowy
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana polipropylenowa o średnicy 5,25” (150 mm), ekranowany układ magnetyczny
Pasmo przenoszenia:  51 Hz – 25 kHz
Impedancja: 4 Ohmy
Efektywność: 89dB / 2.83V/1m
Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 – 100 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 3,2kHz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 310 x 185 x 245 mm
Waga 6,1 kg / szt.




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2014/02/Epos-Elan-10-448x600.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2014/02/Epos-Elan-10-112x150.jpg Paweł Andrzejczak Kolumny głośnikowe Kolumny podstawkowe audiofil,Elan,Encore,Epic,Epos,kino domowe,magnes neodymowy,system stereo
Historia brytyjskiej firmy Epos jest dość krótka: powstała w 1983 roku, zaś w 1999 roku została kupiona przez Mike'a Creek'a - fachowca od wzmacniaczy audio, by dopełnić swoją ofertę dla klientów z podobnej półki cenowej. Kolumny głośnikowe Epos Elan zastąpiły znaną serię M, plasując się w środek cenowy oferowanych...