Tag Archives: fornir

Castle Knight 2

Castle Knight 2

Kolumna podstawkowa Castle Knight 2 to większy model półkowy z serii Knight, który został nagrodzony w 2010 roku przez czasopismo HiFi Choice. Zestaw ten jest wart uwagi choćby z tego względu, że jako jeden z nielicznych w swej klasie cenowej (ok. 2000 zł za parę) wykończony jest naturalnym fornirem impregnowanym woskiem (w 8 opcjach kolorystycznych), a nie imitacją upodabniającą do drewna. Te cienkie płaty drewna położone są tak, by w każdej parze kolumn głośnikowych obudowy stanowiły lustrzane odbicie, zgodnie z kształtem i rysunkiem słojów. Dodatkowo brzegi są bejcowane ciemniejszym kolorem. Cały ten proces wykańczania obudowy zajmuje 5 dni. Takie rozwiązanie ma jedną wadę: zbyt dobrze widoczne są tłuste plamy naszych (i nie naszych) palców. Dlatego producent do kompletu z kolumnami dodaje białe, bawełniane rękawiczki.

 
Klipsch Palladium

Klipsch Palladium P-39F

Amerykańska marka Klipsch wprowadziła do swojej oferty, niezwykły model o nazwie Klipsch Palladium P-39F. Są to kolumny głośnikowe wykonane w wersji wolnostojącej i wykończone najwyższej jakości naturalnym fornirem.

Produkt ten to trójdrożny system ze zwrotnicą czwartego rzędu. Membrany każdego z trzech 9-calowych głośników niskotonowych wykonane są z aluminium połączonego z kevlarem. Efektem tego jest sztywna, a zarazem lekka membrana. Każdy ten głośnik ma odlewany z aluminium kosz, a jego 1,5-calowej średnicy cewka jest nawinięta z płaskiego  drutu aluminiowego pokryty miedzią. Trzy różne magnesy neodymowe uzupełniają układ napędowy.