Tag Archives: głośnik elektrostatyczny

glosniki wysokotonowe kopułkowe

Głośniki wysokotonowe

Głośniki wysokotonowe są niezbędnym elementem każdego zestawu głośnikowego, jeśli chcemy uzyskać soczyste, klarowne i wyraziste brzmienie. Montowane są też w głośnikach szerokopasmowych jako komponent na stale zamocowany, z reguły pośrodku membrany głośnika średnio-niskotonowego. Znawcy nagłośnienia w samochodzie również doskonale wiedzą, że bez tego głośnika system audio jest mało wartościowy i mało przyjemne jest wtedy słuchanie muzyki.

Głośniki wysokotonowe, zwane, z języka angielskiego, też tweeterami, najczęściej występują w trzech typach: piezoelektryczny, kopułkowy i wstęgowy.

 
MartinLogan Motion 40

MartinLogan Motion 40

MartinLogan to amerykański producent, który zasłynął dzięki swym zestawom głośnikowym wykorzystujących bardzo charakterystyczne przetworniki elektrostatyczne, pełniące role głośników wysoko- i średniotonowych. Niedawno swoją ofertę powiększył o „tradycyjne” kolumny Motion 40 oraz jego mniejsi i starsi członkowie rodziny Motion®. A i w nich zastosowano nietypowy głośnik wysokotonowy na podstawie własnej technologii.

Tenże tweeter Folded Motion™, po części wykorzystujący znaną już w ultrawysokich głośnikach wstęgowych technologię, charakteryzuje się bardzo szybką reakcją oraz bardzo dużą powierzchnią czynną (8-krotnie większą niż 1-calowy głośnik kopułkowy).