Tag Archives: Głośnik kopułkowy

Zeta Zero – wywiad z ich konstruktorem – cz. 2

Poniżej publikujemy drugą część rozmowy z p. Tomaszem Rogulą, konstruktorem znanych już nie tylko w Polsce, ale i na świecie hi-endowych kolumn głośnikowych ZETA ZERO. Niedawno marka ta pojawiła się na rynkach zagranicznych, jak i m. in. na liście topowych hi-endowych kolumn głośnikowych publikowanej przez znany amerykański audiofilski portal  HigherFi. Także twórcy, bodajże najdroższego, wzmacniacza – legendarnej PIVETTA za ok. 1,5 miliona Euro, określili je na swej włoskiej stronie najlepszymi w ich opinii kolumnami głośnikowymi.

 
glosniki wysokotonowe kopułkowe

Głośniki wysokotonowe

Głośniki wysokotonowe są niezbędnym elementem każdego zestawu głośnikowego, jeśli chcemy uzyskać soczyste, klarowne i wyraziste brzmienie. Montowane są też w głośnikach szerokopasmowych jako komponent na stale zamocowany, z reguły pośrodku membrany głośnika średnio-niskotonowego. Znawcy nagłośnienia w samochodzie również doskonale wiedzą, że bez tego głośnika system audio jest mało wartościowy i mało przyjemne jest wtedy słuchanie muzyki.

Głośniki wysokotonowe, zwane, z języka angielskiego, też tweeterami, najczęściej występują w trzech typach: piezoelektryczny, kopułkowy i wstęgowy.