Tag Archives: głośnik niskotonowy

Budowa glosnika

Budowa głośnika niskotonowego

Dla laika budowa głośnika, zwłaszcza nisko i średniotonowego, sprowadza się do paru elementów: kosza, membrany (zwana też stożkiem), cewki i magnesu. Faktycznie, są to składniki głośnika, lecz po dokładnym przyjrzeniu się konstrukcji głośnika tych skladowych części jest znacznie więcej. A co gorsza, każdy ma mniejszy lub większy wpływ na brzmienie przetwornika, no i też kolumny głośnikowej. Jeszcze większy dylemat mają ich konstuktorzy, gdyż w paru przypadkach muszą pogodzić sprzeczne ze sobą wymagania. W praktyce najczęściej idą oni na kompromis.

W tej części zajmiemy się budową głośnika stożkowego, czyli posiadającego membranę najczęściej w kształcie stożka. Możemy je spotkać w każdej kolumnie głośnikowej jako głośniki nisko- i średniotonowe.

 
Subwoofer Yamaha NS-SW300

Yamaha NS-SW300 i NS-SW200

Firma Yamaha ma już ugruntowaną pozycję jako producent subwooferów na naszym rynku. A stają się one coraz ładniejsze i innowacyjne. Przykładem tego niech będą dzisiejsi bohaterowie: subwoofer NS-SW300 i mniejszy brat NS-SW200. 

Subwoofer Yamaha NS-SW300 posiada 10-calowy czyli 250 mm (w przypadku NS-SW200 to 8-calowy) głośnik sterowany przez cyfrowy wzmacniacz PWM o wysokiej sprawności i podwójnym obwodzie sprzężenia zwrotnego. Jego mocy wynosi 250 W, a w modelu mniejszym – 130W. Z tyłu, na ścianie panelu, znajdują się wejścia sygnału ze wzmacniacza (wysokopoziomowe, liniowe stereo oraz LFE) i wyjścia na kolumny głośnikowe. Kontrola fazy i regulacja filtru górnoprzepustowego są również obecne. A także B.A.S.S., czyli przełącznik, który zmienia się tryby: muzyczny lub filmowy.

 
zwrotnice głośnikowe

Zwrotnice głośnikowe cz. 1 – teoria

W przypadku zestawów wielodrożnych, czyli posiadających co najmniej 2 głośniki, należy stosować zwrotnice głośnikowe, które mają za zadanie podzielenie zakresów częstotliwości promieniowanego dźwięku na dwa lub więcej podzakresów. Wtedy każdy z przetworników pracuje w swoim wydzielonym zakresie, czyli najbardziej optymalnie.
Zwrotnice głośnikowe dzielimy na pasywne (nie wymagające zasilania) oraz aktywne. W zespołach głośnikowych najczęściej stosowane są te pierwsze ze względu na ich łatwość budowy, montażu i uniwersalność. I o nich jest mowa  poniższej części.