Tag Archives: głośnik

Budowa glosnika

Budowa głośnika niskotonowego

Dla laika budowa głośnika, zwłaszcza nisko i średniotonowego, sprowadza się do paru elementów: kosza, membrany (zwana też stożkiem), cewki i magnesu. Faktycznie, są to składniki głośnika, lecz po dokładnym przyjrzeniu się konstrukcji głośnika tych skladowych części jest znacznie więcej. A co gorsza, każdy ma mniejszy lub większy wpływ na brzmienie przetwornika, no i też kolumny głośnikowej. Jeszcze większy dylemat mają ich konstuktorzy, gdyż w paru przypadkach muszą pogodzić sprzeczne ze sobą wymagania. W praktyce najczęściej idą oni na kompromis.

W tej części zajmiemy się budową głośnika stożkowego, czyli posiadającego membranę najczęściej w kształcie stożka. Możemy je spotkać w każdej kolumnie głośnikowej jako głośniki nisko- i średniotonowe.

 
używane kolumny

Kupujemy używane kolumny głośnikowe – poradnik

Używane kolumny głośnikowe są alternatywą, obok samodzielnej budowy, dla osób, które nie posiadają zbyt wiele gotówki, by móc kupić nowe. Na rynku wtórnym można spotkać prawdziwe okazje, ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nie nabyć przysłowiowego „złomu”. Mimo, że mają prostszą konstrukcję od samochodu, warto każdą sztukę dokładnie obejrzeć i posłuchać jakości i czystości brzmienia.

Trwałość kolumn zależna jest od warunków w jakich pracują i są przechowywane. Z reguły wynosi ona 10-15 lat, po którym często widoczne są objawy zużycia, zwłaszcza, gdy były używane w miejscach wilgotnych i nasłonecznionych. Co nie znaczy, że starsze, w dobrym stanie, modele są dużą rzadkością. Jednak powyżej tego wieku kolumny głośnikowe kupuje się wyłącznie ze względu na bardzo niską cenę lub ze względów sentymentalnych, bo np. jest to wyjątkowy model.

 
YG Acoustics Sonja 13

YG Acoustics Sonja 1.3

Kolumna głośnikowa YG Acoustics Sonja™ warta jest bliższego poznania nie tylko ze względu na jej formę, ale i zastosowane technologie, w tym materiał z którego zbudowana jest konstrukcja, czyli stop aluminium wykorzystywany w konstrukcjach lotniczych.
Jest to flagowy produkt amerykańskiej firmy YG Acoustics i reprezentuje wszystko to, co wiemy na temat projektowania zestawów głośnikowych. Zastosowane w niej innowacje obejmują przede wszystkim głośniki i zwrotnicę, do budowy której wykorzystano toroidalne cewki z rdzeniem powietrznym własnej produkcji (technologia ToroAir), uzyskując ultraniskie zniekształcenia.

Zestaw głośnikowy YG Acoustics Sonja ma ciekawą formę: są to trzy oddzielne moduły zbudowane z paneli aluminiowych, zamontowane pionowo, jedna na drugiej. Wykorzystano tutaj aluminium w postaci wielowarstwowej, a każdy moduł jest zoptymalizowany dla określonego zakresu częstotliwości, gwarantując znikome wibracje nawet przy wyjątkowo wysokich poziomach głośności. W nich umieszczono 5 głośników: tweeter z 1″ jedwabną kopułką zamontowany między dwoma 6-calowymi głośnikami średniotonowymi oraz dwa głośniki niskotonowe o średnicy 250 mm.

 
modyfikacja kolumn

Modyfikacja kolumn głośnikowych

Zapewne każdy posiadacz czasem zastanawia się, czy modyfikacja kolumn głośnikowych poprawi jakość ich brzmienia. I ta idea jest w pełni uzasadniona. Wiele udoskonaleń można przeprowadzić niewielkim kosztem, lecz część z nich, że względu na wymagany sprzęt pomiarowy, jest możliwy do wykonania jedynie przez profesjonalistów. Należy na wstępie nadmienić, że wszelakie proponowane poniżej zmiany powodują utratę gwarancji producenta, a także ich autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną rozbieżność z oczekiwanym rezultatem po przeróbkach.

 
Roth-Audio-Oli-40

Roth Audio Oli 40

Firma Roth Audio powstała w Wielkiej Brytanii w roku 2007 i zdążyła już zaoferować sporą ofertę zespołów głośnikowych, w tym model Roth Audio Oli 40, który jest następcą popularnych w Polsce kolumn Oli 4.

Nowy model przynosi szereg udoskonaleń wprowadzonych przez konstruktorów. Począwszy od większej obudowy przeprojektowanej pod kątem akustyki, przez grubszą i sztywniejszą plecionkę z włókna szklanego i żywicy zastosowaną w budowie samych głośników średnio i niskotonowych. Zaś jako głośnik wysokotonowy zastosowano przetwornik z kopułką o średnicy 25 mm, co pozwoliło znacząco poprawić separację instrumentów na scenie. Modyfikacje głośników wniosły pozytywne zmiany w przekazie średnicy, która jest znakiem firmowym Rotha i jak zawsze jest bezpośrednia i mięsista.

 
zwrotnica glosnikowa

Zwrotnica głośnikowa w praktyce

Zwrotnica głośnikowa to jeden z bardzo ważnych elementów kolumny głośnikowej, który przysparza niemało problemów amatorom, jak i profesjonalnym konstruktorom. A jest to spowodowane m.in. dużą rozbieżnością między dokonaną symulacją w programie komputerowym a rzeczywistością. Dlaczego tak jest?

Znaczna większość głośników nie ma idealnej charakterystyki częstotliwościowej, która w dość szerokim zakresie przebiegałaby w miarę równo. Często już tylko z powodu zastosowania obudowy charakterystyka odtwarzania dźwięków ulega zmianie. I właśnie dzięki  zwrotnicy częstotliwościowej niedociągnięcia te można zmniejszyć lub nawet zniwelować.

 
sonus faber olympica 3

Sonus Faber Olympica III

Model Sonus Faber Olympica III jest jednym z 3 modeli, które niedawno wprowadziła do swojej oferty ta znany włoski producent kolumn głośnikowych.

Charakterystycznymi cechami produkty tej firmy są: obudowa wzorowana na lutni, wykończenie fornirem z naturalnego drewna oraz najwyższej jakości skóra ekologiczna, gustownie przeszywana.

W kolumnie Sonus Faber Olympica III zastosowano system 3-drożny z 4 głośnikami. Tweeter 29XTR2 z 29mm kopułką wysokotonową, zawierający technologię DAD (Damped Apex Dome) i magnes neodymowy.

 
zwrotnice głośnikowe

Zwrotnice głośnikowe cz. 1 – teoria

W przypadku zestawów wielodrożnych, czyli posiadających co najmniej 2 głośniki, należy stosować zwrotnice głośnikowe, które mają za zadanie podzielenie zakresów częstotliwości promieniowanego dźwięku na dwa lub więcej podzakresów. Wtedy każdy z przetworników pracuje w swoim wydzielonym zakresie, czyli najbardziej optymalnie.
Zwrotnice głośnikowe dzielimy na pasywne (nie wymagające zasilania) oraz aktywne. W zespołach głośnikowych najczęściej stosowane są te pierwsze ze względu na ich łatwość budowy, montażu i uniwersalność. I o nich jest mowa  poniższej części.

 
dowa kolumny głośnikowej

Budowa kolumny głośnikowej

Głośnik jako samodzielny przetwornik sygnału ma bardzo niską sprawność, ponieważ fale dźwiękowe wytwarzane przez membranę z przodu i z tyłu znoszą się wzajemnie. Szczególnie dotyczy to głośników niskotonowych o dużej powierzchni membrany.

Z tego powodu budowa kolumny głośnikowej najczęściej polega umieszczeniu głośników tak, aby dźwięk mógł promieniować w jednym kierunku. Dobrze wykonana i „zestrojona” obudowa często stanowi o sukcesie lub porażce jej konstruktora, czy całego zespołu pracującego przy niej. Gdyż przy zastosowaniu bardzo dobrych przetworników, ale zamontowanych w źle skonstruowanej obudowie uzyskany efekt jest znacznie gorszy niż z tanich głośników, ale w prawidłowo wykonanej obudowie. Stąd przemyślana budowa kolumny głośnikowej jest kluczem dobrego odtwarzania dźwięku.

 
Visaton M10

Pasmo i charakterystyka głośnika

Charakterystyka głośnika, zwana inaczej charakterystyką częstotliwościową to przebieg ciśnienia akustycznego, mierzonego dokładnie na osi symetrii głośnika w określonej od niego odległości (najczęściej 1 m), w funkcji częstotliwości (pasma przenoszenia) przy stałej wartości napięcia doprowadzonego do zacisków głośnika (najczęściej 2,83 V dla głośnika 8 Ohm i 2 V dla głośnika 4 Ohm). Na poniższym rysunku została przedstawiona pełna charakterystyka głośnika M10 firmy Visaton.