To przyjemne, gdy można się cieszyć muzyką w każdym miejscu, nie tylko w domu, ale także poza nim. Przeważnie więc wychodząc z domu, zabieramy ze sobą smartfona lub mp3 i słuchawki, by posłuchać ulubionych utworów. Co jednak, gdy wybieramy się w plener z paczką znajomych i chcemy wspólnie pobawić się przy muzyce. Czy musimy w tej sytuacji zabierać ciężkie głośniki? Nic z tych rzeczy, wystarczą przenośne, o których opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Przed zakupem

Taki sprzęt mobilny musi cechować się odpowiednimi parametrami. Musi być przede wszystkim wygodny, lekki i mały, aby można było go bez trudu zmieścić do plecaka i nie czuć zbytnio tej zawartości. Jednocześnie nie oznacza to, że ma być delikatny, wykonany z lichych materiałów. To istotne, by cechował się wytrzymałością, bo przecież ma służyć poza domem, a w plenerze łatwo o różne zdarzenia, jak upadek sprzętu z dużej wysokości. Z tego względu pamiętajmy, aby urządzenie prezentowało się solidnie, tak jak głośniki jbl, które są tu godne polecenia.

 

Co jest ważne?

Zwracajmy szczególnie uwagę na sposób komunikacji, zasilanie oraz moc. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych parametrów, warto wiedzieć, że chociaż każdy głośnik można podłączyć do sprzętu grającego kablem, to lepszym rozwiązaniem jest technologia bezprzewodowa. Najczęściej spotykana to Bluetooth, chociaż dostępne na rynku modele mogą mieć inne rozwiązania, jak NFC (radiowy standard komunikacji bezprzewodowej), wi-fi oraz AirPlay (tylko dla urządzeń marki Apple).

 

 

W kwestii zasilania warte uwagi są tylko dwa rozwiązania – akumulatory (mogą być wbudowane lub wymienne) i port USB (podłączamy je do urządzenia mobilnego: laptopa, tabletu czy smartfona), bo zasilanie sieciowe nawet nie warto tu brać pod uwagę.

Moc zaś decyduje o tym, ile z głośnika wyciśniemy decybeli, ale pamiętajmy, że nie ma co tu liczyć na cuda, bo modele przenośne są małe, a więc nie mogą mieć jakieś ponadprzeciętnej mocy. 10W to już dobry wynik, 20W praktycznie się nie zdarza.

 

Jakie mamy rodzaje głośników?

Może się wydawać, że głośniki przenośne są tylko małe, zresztą tak je też tutaj opisujemy, tymczasem poza opisywanymi małymi modelami, są też większe – do innych zastosowań!

 

 

  • Najpierw jednak zaczniemy od małych głośników, które charakteryzują się właśnie niedużym rozmiarem oraz niewielką wagą. Nadają się, żeby zabrać je praktycznie wszędzie, bo nie stanowią żadnego obciążenia. Pamiętajmy jednak to, o czym wspominaliśmy wcześniej, aby zwracać uwagę na ich trwałość, czyli to, z jakich materiałów są wykonane. Lepiej, jak będą trochę cięższe, ale solidne, niż lekkie, ale niezbyt wytrzymałe.
  • Duże głośniki przenośne to zupełnie inna kategoria. Z nazwy są przenośne, ale ich wagę już zdecydowanie poczujemy, dlatego też, jak transport to tylko samochodowy, bo szybko wysiądzie nam kręgosłup. W zamian za te niedogodności otrzymamy pokaźną dawkę decybeli oraz świetną jakość dźwięku.

Głośniki przenośne mogą być więc nieduże, które zabierzemy wszędzie, jak i większe, które mają zupełnie inne zastosowanie. Nie są zabierane na ognisko, wycieczkę do parku czy na ogródek, lecz na imprezy i wszędzie tam, gdzie potrzeba jakości dźwięku i odpowiedniej głośności.

 

Paweł AndrzejczakPolecamy
To przyjemne, gdy można się cieszyć muzyką w każdym miejscu, nie tylko w domu, ale także poza nim. Przeważnie więc wychodząc z domu, zabieramy ze sobą smartfona lub mp3 i słuchawki, by posłuchać ulubionych utworów. Co jednak, gdy wybieramy się w plener z paczką znajomych i chcemy wspólnie pobawić...