Tag Archives: głośniki

HECO Aleva GT 1002

HECO Aleva GT 1002

Niemiecka firma HECO, to producent kolumn głośnikowych z bardzo długą historią. Swoją przygodę w branży HiFi rozpoczęła już w 1949 roku.

Serię zestawów Aleva opracowano z myślą o miłośnikach kina domowego którzy bardziej cenią sobie zestawy audiofilskie niż komplety 5.1, kupione w supermarkecie. A w jej skład wchodzi 5 modeli kolumn głośnikowych: 3 podłogowe (GT 1002, GT 602, GT 402), jeden półkowy (GT 202), jeden centralny (GT Center 32) oraz subwoofer GT Sub 322A.

Kolumna HECO Aleva GT 1002 to flagowa, największa jednostka, 3-drożna, 4-głośnikowa o bardzo smukłej sylwetce, ładnie komponującej się w przestrzeni w małych pomieszczeniach. Głośnik wysokotonowy z jedwabną kopułką o średnicy 27 mm i podwójnym układzie magnetycznym. Cewka chłodzona jest ferrofluidem.

 
impedancja

Impedancja głośników oczami konstruktora

W danych technicznych każdego zestawu głośnikowego znajduje się informacja o jego impedancji nominalnej (znamionowej). Najprościej można ją opisać jako opór (rezystancja i reaktancja) stawiany przez głośniki sygnałowi dźwiękowemu (w postaci prądu zmiennego) wychodzącego ze wzmacniacza. My, jako słuchacze, spoglądamy na kolumny głośnikowe, jak na urządzenia o jakimś tam wyglądzie i brzmieniu. Zaś wzmacniacz widzi je jako pewne obciążenie o zmiennej charakterystyce impedancji.

Każdy producent wzmacniacza podaje zalecaną wartość impedancji kolumn głośnikowych, które możemy do niego bezpiecznie podłączyć. Wynika to z wytrzymałości prądowej końcówki mocy. Ma ona jednak swoją granicę i po jej przekroczeniu nastąpi jej uszkodzenie (a dokładnie: przegrzanie i "spalenie" układu końcowego mocy, a także sterujących).

 
używane kolumny

Kupujemy używane kolumny głośnikowe – poradnik

Używane kolumny głośnikowe są alternatywą, obok samodzielnej budowy, dla osób, które nie posiadają zbyt wiele gotówki, by móc kupić nowe. Na rynku wtórnym można spotkać prawdziwe okazje, ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nie nabyć przysłowiowego „złomu”. Mimo, że mają prostszą konstrukcję od samochodu, warto każdą sztukę dokładnie obejrzeć i posłuchać jakości i czystości brzmienia.

Trwałość kolumn zależna jest od warunków w jakich pracują i są przechowywane. Z reguły wynosi ona 10-15 lat, po którym często widoczne są objawy zużycia, zwłaszcza, gdy były używane w miejscach wilgotnych i nasłonecznionych. Co nie znaczy, że starsze, w dobrym stanie, modele są dużą rzadkością. Jednak powyżej tego wieku kolumny głośnikowe kupuje się wyłącznie ze względu na bardzo niską cenę lub ze względów sentymentalnych, bo np. jest to wyjątkowy model.

 
nowe kolumny

Kupujemy nowe kolumny – poradnik

Każdy, kto zamierzał lub planuje kupić nowe kolumny zastanawiał się czy dokona właściwego wyboru. A jest to dylemat, którego nie rozwiąże żaden dotychczasowy podręcznik, a pozostają tylko dobre rady znajomych lub opinie zawarte na stronach internetowych. Problem jest tym większy, że częściej zmieniamy samochód niż kolumny głośnikowe (zatem traktujemy je jak inwestycję), a koszt też jest niemały.

Najpierw zastanów się jakich kolumn potrzebujesz. Czy stojących na podłodze, czy mniejszych, by postawić je na stojakach lub na półce? A może taki zestaw kina domowego, którego małe kolumienki powiesisz na ścianie, a subwoofer schowasz pod telewizorem. Jakiej mocy wzmacniacz posiadasz? Jak duże jest pomieszczenie, w którym ustawisz sprzęt? Nie ma sensu kupować dużych kolumn podłogowych do małego pokoju, i odwrotnie. Pamiętaj, że minimalna odległość zestawu od słuchacza to 2,5 m (wynika to z długości fali dźwiękowej basów).