Outlaw Audio Ultra-X13

Firma Outlaw to bardzo bliski konkurent SVS. Często ich subwoofery są porównywane, zarówno pod względem budowy, jak i brzmienia (wszak oznaczenia mają podobne). No i projektanta również – Claridy Audio. Największy model Outlaw Audio Ultra-X13, z certyfikatem THX, posiada dość niecodzienne, wspólne położenie głośnika i dwóch portów. Otóż są one umieszczone na spodzie obudowy. Z reguły, jeśli konstruktorzy decydowali się na montaż czegokolwiek od spodu, to był to albo głośnik (taki układ zwany jest „downfiring”), albo wylot rury bass-refleks. Co ciekawe, wyloty te można zamykać przy pomocą fabrycznych gąbek.

Użyty w nim głośnik ma membranę o średnicy 13 cali (330 mm) z gumowym resorem o przekroju pełnej sinusoidy (w typowych głośnikach pierścień ten ma kształt połowy fali). Nic dziwnego, że przetwornik ten osiąga pełne wychylenie membrany wynoszące 80 mm i jest nieco zagłębiony w obudowie (producent zastosował trochę zbyt krótkie nóżki – 50 mm, nie jest wskazane postawienie go na puszystym dywanie). Kosz został odlany z aluminium, a w potężnym układzie magnetyczny, składający się z dwóch magnesów o średnicy 6 cali i grubości jednego cala każdy, pracuje cewka aluminiowa.

Outlaw Audio Ultra-X13 spod

Głośnik subwoofera Outlaw Audio Ultra-X13 zasilany jest dwoma wzmacniaczami klasy D o mocy 500 W każdy, pracującymi w układzie mostkowym. Procesor przetwarzania sygnału cyfrowego (DSP) poddaje obróbce sygnał wejściowy oraz monitoruje każdy wzmacniacz. W przypadku jakiegokolwiek problemu z obsługą przełącza je w stan czuwania. Płyta wzmacniacza ma wejścia XLR i RCA, regulacje czułości, fazy 0-180 stopni i częstotliwości filtru dolno-przepustowego w zakresie 40-160 Hz. Dodatkowy przełącznik EQ1 i EQ2 służy do dostrojenia subwoofera w przypadku użycia gąbek zatykających tunele bass-refleks (dostarczane w zestawie przez producenta): EQ1 – gdy pracuje w układzie obudowy zamkniętej, EQ2 – gdy jeden lub oba porty są otwarte. Te rury nie są małe: ich średnica wynosi około 100 mm, a długość ok. 500 mm.

Outlaw Audio Ultra-X13 tyl

Obudowa jest wykonana z płyty MDF o grubości 25 mm (panele boczne i górny), zaś dolna płyta – 50 mm, z dodatkowym wewnętrznym wzmocnieniem w postaci dwóch ramion. Dostępne wykończenie jest tylko w kolorze czarnym.

 

Dane techniczne
Typ: bass-refleks, z możliwością adaptacji do obudowy zamkniętej
Głośnik: 1 szt., z membraną o średnicy 13 cali (330 mm)
Pasmo przenoszenia:
– 20 – 200 Hz (w opcji obu tuneli B-R zamkniętych lub obu otwartych)
– 15 – 200 Hz (w opcji z jednym tunelem otwartym)
Moc wzmacniacza: 1000W
SPL: 120 dB
Wejścia: RCA i XLR
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 683 x 432 x 584 mm
Waga: 47,6 kg
Cena: 1499 USD/szt.

Link do producenta: http://www.outlawaudio.com/products/ultra13.html

 

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2017/06/Outlaw-Audio-Ultra-X13-553x600.jpghttp://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2017/06/Outlaw-Audio-Ultra-X13-138x150.jpgPaweł AndrzejczakSubwooferyCertyfikat THX,Claridy Audio,downfiring,DSP,EQ1,EQ2
Firma Outlaw to bardzo bliski konkurent SVS. Często ich subwoofery są porównywane, zarówno pod względem budowy, jak i brzmienia (wszak oznaczenia mają podobne). No i projektanta również - Claridy Audio. Największy model Outlaw Audio Ultra-X13, z certyfikatem THX, posiada dość niecodzienne, wspólne położenie głośnika i dwóch portów. Otóż są...