Xavian Perla

Czeski producent zestawów głośnikowych Xavian jest już dobrze znany polskim klientom. Jego założyciel, Roberto Barletty, modelem Perla zainicjował nową serię kolumn głośnikowych o nazwie Natura, który swoim wyglądem przypomina opisywany już na naszych stronach produkt włoskiej firmy Diapason. Nic dziwnego, niewielka Perla została zbudowana również na bazie naturalnego drewna, bez udziału płyty MDF i forniru. Taka obudowa wymaga znacznie większego nakładu pracy, czasu i wiedzy, ale efekt jest urzekający. Tylko ich cena jakoś nie pasuje do wielkości.

Monitor Xavian Perla to konstrukcja 2-drożna, gdzie jako głośnik średnio-niskotonowy służy przetwornik z membraną polipropylenową o średnicy 150 mm, z miękką nasadką przeciwpyłową i stalowym koszem. Natomiast wysokotonowy posiada jedwabną kopułkę o średnicy 26 mm i miedzianą cewkę. Oba głośniki wytwarzane są na specjalne zamówienie firmy Xavian i sygnowane nazwą AudioBarletta.

W zwrotnicy Xavian Perla zastosowano filtry 3-rzędu w obu torach sygnałowych, z częstotliwoscia podziału 3000 Hz. Każda wytworzona jej płytka drukowana jest podpisana przez założyciela firmy, jako dowód jego bezposredniego nadzoru nad ich wykonaniem.

Do obudowy wykorzystano drewno orzecha włoskiego, którego fragmenty idealnie poskładano i całość polakierowano. Z przodu znajduje się szczelina portu bass-refleks, a z tyłu, pod tabliczka znamionową, para złączy w wersji minimalistycznej, czyli wystające na parę milimetrów nakrętki. Mimo swej skromności pozwalają one na podłączenie zarówno wtyków bananowych, jak i widełkowych. Maskownica na głośniki mocowana jest za pomoca magnesów. 

Xavian Perla para

 

Dane techniczne:
Typ: 2-drożna, bass-refleks
Głośnik nisko-średniotonowy: 1 szt., membrana polipropylenowa o średnicy 150 mm
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka o średnicy 26 mm
Pasmo przenoszenia (-3 dB): 55 – 20 000 Hz
Czułość (2,83V/1m): 88 dB
Impedancja: 8 Ohmów
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 3000 Hz
Zalecana moc wzmacniacza: 30 – 120 W
Wymiary (wys. x szer x głęb.): 315 x 190 x 236 mm
Waga: 6,9 kg/szt.
Cena: ok. 7500 zł za parę

 

Więcej informacji: http://www.xavian.com.pl/start.php?x=PERLA

 

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2016/02/Xavian-Perla-548x600.jpghttp://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2016/02/Xavian-Perla-137x150.jpgPaweł AndrzejczakKolumny głośnikoweKolumny podstawkoweAudioBarletta,orzech włoski,Roberto Barletta,Xavian
Czeski producent zestawów głośnikowych Xavian jest już dobrze znany polskim klientom. Jego założyciel, Roberto Barletty, modelem Perla zainicjował nową serię kolumn głośnikowych o nazwie Natura, który swoim wyglądem przypomina opisywany już na naszych stronach produkt włoskiej firmy Diapason. Nic dziwnego, niewielka Perla została zbudowana również na bazie naturalnego drewna, bez udziału płyty MDF...