Niedawno Bowers & Wilkins pokazał nowszą wersję kolumny 683, która wchodzi w skład serii 600. Jest to wolnostojąca, trójdrożna konstrukcja z charakterystycznym głośnikiem z membraną kewlarową, ale zawiera też ciekawe rozwiązania techniczne. Niskie tony generowane są przez dwa głośniki z membranami aluminiowymi w układzie Dual Layer o średnicy 6,5 cala (165 mm). Technologia Dual Layer polega na zastosowaniu cienkiej, aluminiowej kopuły oraz grubszego zewnętrznego pierścienia z tego samego materiału. A przy okazji nadaje one zestawowi ładny, nowoczesny wygląd. Powyżej nich znajduje się klasyczny głośnik średniotonowy, ze wspomnianą wcześniej membraną z Kevlaru o sporej wielkości – 150 mm (6 cali). W nim zamontowano korektor fazowy oraz, zamiast tradycyjnego, gumowego zawieszenia – piankowe FST ( Fixed Suspension Transducer ), które wpływa na obniżenie zniekształceń.
Najwięcej zmian dokonano w głośniku wysokotonowym. Technologia Decoupled Double Dome umożliwia stłumienie drgań obudowy tweetera na jego aluminiową membranę poprzez użycie materiału o konsystencji żelu. Druga zmiana to falowód zamontowany z tyłu tego głośnika. Umieszczony w nim materiał tłumiący oraz budowa w kształcie zwężającej się rurki niwelują zakłócenia spowodowane odbijaniem się wewnątrz fal dźwiękowych. Nie jest to nowość, gdyż takie rozwiązanie firma Bowers & Wilkins stosuje od lat, choćby w słynnym modelu Nautilus, ale jest potwierdzeniem, że technologie z kolumn głośnikowych klasy najwyższej z czasem przechodzą do tańszych zestawów.
Z przodu kolumny, pod głośnikami, zamontowano sporej wielkości tunel bass-refleks, tzw. Flow Port, z licznymi drobnymi wgłębieniami. Z tyłu obudowy znajduje się terminal z czterema złączami w kolorze złotym pozwalające na podłączenie w układzie bi-wiring. Kolumna Bowers & Wilkins 683 S2 dostępna jest w tylko dwóch wersjach kolorystycznych: ciemny jesion ( Black Ash ) i biały. Do każdego egzemplarza producent dodaje kauczukowe nóżki oraz kolce. Opcjonalnie zaś cokół.
W ubiegłym roku model Bowers & Wilkins 683 S2 został uhonorowany prestiżową nagrodą brytyjskiego magazynu „What Hi-Fi”, zdobywając tytuł najlepszego zestawu wolnostojącego w swoim przedziale cenowym: http://www.whathifi.com/bw/683-s2/review
Dane techniczne:
Typ: 3-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka aluminiowa o średnicy 25 mm
Głośnik średniotonowy: 1 szt., membrana z Kevlaru o średnicy 150 mm
Głośnik niskotonowy: 2 szt., membrana aluminiowa o średnicy 165 mm
Pasmo przenoszenia: 30 Hz – 50 kHz (przy ± 6 dB), 52 Hz – 22 kHz (przy ± 3 dB)
Impedancja: 8 Ohmów
Skuteczność (2,83V/1m): 89 dB
Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 – 200 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 400 Hz, 4 kHz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 985 x 190 x 364 mm
Ciężar: 27,2 kg/szt.
Przeczytaj także o:
Amerykańska firma Magico to przykład producenta zestawów gło...
Kolumny głośnikowe BP8000 to seria półaktywnych zestawów do ...
Kolumna głośnikowa THIEL CS3.7 choć powstała kilka lat temu ...
Zestaw głośnikowy Dynaudio XEO 5, wraz z mniejszym modelem -...
Właściwie wszystkie półkowe zestawy głośnikowe nie posiadają...
Firma Morel to izraelski producent przetworników (zarówno do...