Przedstawiamy poniżej projekty kolumn głośnikowych do samodzielnego wykonania. Projekty te, pod względem trudności, są dostosowane do osób nie mających doświadczenia w konstruowaniu kolumn głośnikowych. Wymagane są jedynie niewielkie umiejętności stolarskie i lutowania.

Wszystkie projekty kolumn zostały przetestowane. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, by je modyfikować wedle własnych potrzeb. W tym celu podajemy objętość netto obudowy (czyli bez uwzględnienia tylnej, wewnętrznej części głośników, zwrotnicy i rury bass-refleks) oraz nasze sugestie.

Uwaga!!! Wszystkie przedstawione projekty kolumn głośnikowych są przeznaczone do celów niekomercyjnych. Można z nich korzystać dla własnych zastosowań, nie można jednakże odsprzedawać samych opisów, ani gotowych konstrukcji zbudowanych na ich podstawie, bez zgody ich autorów, którzy podawani są na dole każdego projektu.

Sposób wykończenia zewnętrznego obudowy pozostawiamy w gestii Czytelnika, nic nie sugerując, gdyż z reguły nie ma to wpływu na brzmienie zestawów. A przy okazji pozwoli to uniknąć problemów z ewentualnym wykorzystaniem ich w działalności komercyjnej.

Zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć wykonanych kolumn głośnikowych na podstawie tych projektów. Oczywiście zamieścimy je na swych stronach z informacją o ich wykonawcy.

Oto nasze projekty ( dostępne po zalogowaniu ):

Głośniki centralne:

VC201 – projekt głośnika centralnego opartego na głośnikach firmy Seas, przeznaczonego do kina domowego

VC202 – tańsza wersja projektu głośnika centralnego do kina domowego VC201, także dla osób mniej doświadczonych

Subwoofery:

VS101 – projekt wyjątkowego subwoofera, bez tradycyjnego głośnika, idealny do eksperymentowania

VS102 – prosty i tani subwoofer o mocy wyjściowej 300W, do domu i samochodu

VS103 – kompaktowa konstrukcja, do nagłośnienia małych pomieszczeń oraz jako uzupełnienie w zestawie głośników komputerowych

Zestawy 1-drożne:

V1001 – maleńka kolumna głośnikowa, idealna dla początkujących, jako pierwsza konstrukcja

V1002 – bardzo prosta kolumna w obudowie bass-refleks o pasmie przenoszenia 60 Hz – 20 kHz

Zestawy 2-drożne:

V2001 – 2-drożny zestaw głośnikowy w obudowie zamkniętej za niewielkie pieniądze

V2002 – podłogowa kolumna głośnikowa wysokiej klasy w obudowie bass-refleks dla wymagających, z zastosowaniem głośników firmy Seas

V2003 – monitory odsłuchowe wysokiej klasy o atrakcyjnym wyglądzie, na bazie głośników firmy Seas

V2004 – kolumna głośnikowa o mocnym basie, przeznaczona do odtwarzania muzyki dynamicznej, dyskotekowej.

Zestawy 3-drożne:

V3001 – 3-drożna kolumna głośnikowa na bazie głośników z serii Reference o wyjątkowo dobrych parametrach w zakresie liniowości charakterystyki i bardzo małych zniekształceniach.

V3002 – zaawansowana konstrukcja z tunelem bass-refleks, w którym zastosowano wstęgowy głośnik wysokotonowy, dla pasjonatów brzmienia wysokiej jakości.


Projekty na zamówienie

Jednym z głównych profili działalności firmy VITHONE jest projektowanie kolumn głośnikowych na potrzeby własne, zlecenie producentów i klientów indywidualnych oraz dla majsterkowiczów – hobbystów.

Przy tworzeniu nowego zestawu głośnikowego zwykle określane są oczekiwania dotyczące gotowego wyrobu:
– dla jakiego słuchacza jest przeznaczony (preferowana muzyka, jakość brzmienia),
– w jakim pomieszczeniu będzie używany,
– o jakiej mocy muzycznej,
– ilu drożny ma być zestaw,
– czy ma być to kolumna podstawkowa czy podłogowa, a może inna,
– wygląd zewnętrzny (wymiary, design),
– przewidywalna wielkość produkcji.

W skrócie tworzenie projektu można opisać w 3 krokach:

1. Po dobraniu odpowiednich głośników, zaprojektowaniu obudowy i zwrotnicy, dopasowaniu innych podzespołów (materiał wytłumiający, terminal, przewody) do projektowanego zestawu przygotowywana jest dokumentacja przedwykonawczą z rysunkami 2D i 3D (opcjonalnie) oraz wstępny kosztorys projektu. Jest to najtańsza opcja zamówienia, której realizacja trwa ok. 10 – 14 dni roboczych.

2. Na podstawie przygotowanej dokumentacji technicznej budowana jest surowa konstrukcja czyli prototyp, który jest bazą do dalszej procedury (patrz punkt 3.) lub przekazywany Zamawiającemu.

3. Zmontowana konstrukcja przechodzi szereg pomiarów akustycznych w komorze bezechowej, a następnie nanoszone są ewentualne poprawki w dokumentacji powykonawczej (modyfikacje w obudowie, tunelu bass-refleks i zwrotnicy, procedura montażu seryjnego). Ta opcja polecana jest producentom zestawów głośnikowych.

Do budowy każdego modelu stosowane są wyłącznie materiały wysokiej jakości.
Pomiary akustyczne zbudowanych zestawów głośnikowych wykonywane są w największej w Polsce komorze bezechowej.
Po zakończonym procesie całość (dokumentacja i prototyp) przekazywana jest Klientowi.

Wszelkich informacji można uzyskać kontaktując się z firmą: [email protected] ( również w języku polskim ).