Tag Archives: budowa subwoofera
Obudowa subwoofera typu band-pass
Obudowa pasmowo-przepustowa, zwana też, z języka angielskiego,
band-pass
(rzadziej używana jest jej pełna nazwa: obudowa z akustycznym filtrem pasmowo-przepustowym), była do niedawna często wykorzystywana do budowy subwooferów. Jej popularność przyblakła, jednak warto przypomnieć tą ciekawą konstrukcję i cechy, jakie wyróżniają ją na tle innych typów obudów.
Jej najbardziej charakterystyczną właściwością jest umieszczenie głośnika (lub 2 głośników) wewnątrz obudowy, a jedynymi widocznymi dla słuchacza elementami są otwór (lub otwory) bass-refleks i złącze do przewodu głośnikowego.
Projekt subwoofera VS102
Subwoofer jest często jedną z pierwszych konstrukcji samodzielnie zbudowaną, jaką podejmują się hobbyści. Poniżej przedstawiony został projekt subwoofera, prostego i taniego, co wcale nie oznacza, że jego parametry brzmieniowe są kiepskie. Wręcz przeciwnie. Na pewno usatysfakcjonują większość osób, a uniwersalność tego projektu ułatwi dopasowanie zarówno do kina domowego, jak i, przy użyciu odpowiedniego wzmacniacza, w samochodzie.
Jego maksymalna moc wyjściowa wynosi 300 W (oczywiście zależy ona od użytego wzmacniacza), co w praktyce wystarcza do nagłośnienia każdego domowego pomieszczenia lub samochodu..
Subwoofer Paradigm Monitor 7 Sub 8
To najmniejszy model subwoofera z serii Monitor 7 tego kanadyjskiego producenta, wchodzący w skład kompletnego zestawu do kina domowego. Jego więksi bracia, czyli Sub 10 i Sub 12, posiadają wzmacniacz o tej samej mocy (900 W mocy szczytowej, 300W RMS), ale różnią się średnicą głośnika, a co za tym idzie, dolną granicą pasma przenoszenia oraz wielkością obudowy. Jednak subwoofer Paradigm Sub 8 wydaje się najbardziej interesujący ze względu na swoje, rzadko spotykane w tej klasie, małe wymiary.
Subwoofer Velodyne Digital Drive Plus
Subwoofer Velodyne Digital Drive Plus, to, według wielu opinii znawców tematu, najlepszy obecnie subwoofer na świecie. Te produkty amerykańskiego producenta reprodukują najbardziej wymagające i skomplikowane ścieżki basu przy bardzo niskim poziomie zniekształceń. Nic dziwnego, skoro inżynierowie firmy Velodyne pracują na nimi od prawie trzech dekad.
Subwoofer Velodyne Digital Drive Plus 18 jest największym, najmocniejszym, o najbardziej czystym i uderzającym basie produktem z całej serii DD Plus. Obudowa zbudowana z płyty MDF o grubości 25mm, w której zamontowano potężny 18-calowy głośnik, o ciężarze ponad 18 kg. Cewka 6-warstwowa o średnicy 75 mm. Membrana jest z włókna szklanego.