Firma Pro Audio Bono® (PAB) jest znanym polskim producentem audiofilskich mebli i podstawek antywibracyjnych, oferujący ręczną produkcję krótkich serii platform, stolików, standów i stopek antywibracyjnych. Również na specjalne zamówienia klientów. Właścicielem firmy jest Władysław Skrzypczak, a kierownikiem jej biura projektowego inż. Tadeusz Papiernik.
W swych produktach stosuje głównie materiały naturalne i ich kompozyty, czyli drewno, sklejki drzewne, płyty MDF i forniry oraz metale, stopy metali i produkty ceramiczne. Także wykorzystywane są tworzywa sztuczne, głównie akryl oraz włókna syntetycznych.
Platformy antywibracyjne Pro Audio Bono (PAB) są specjalnymi podstawami pod urządzenia audio i wideo, izolującymi je od zewnętrznych wibracji, a więc osłabiającymi rezonanse związane z nakładaniem się tych wibracji na drgania własne urządzeń elektronicznych.
Do nich zliczają się m. in. podstawy PAB support shelf (tzw. „podparte półki”), zbudowane ze sklejki drzewnej, MDF lub akrylu. Stoją one na stopkach łożyskowych, w których łożysko toczne zamontowano w akrylowej obudowie. A zatem PAB acrylic support shelf niemal w całości składa się z akrylu (jedynie łożyska toczne w jej stopkach są stalowe), podczas gdy druga – PAB plywood support shelf – jest zbudowana z lignofolu, czyli sprasowanej pod ciśnieniem 300 barów/cm2 sklejki drzewnej. Lignofol ma znakomite właściwości antywibracyjne, dzięki czemu wykorzystuje się go do budowy niesmarowalnych łożysk ślizgowych śrub okrętowych, budowy podłóg w samochodach wyścigowych, w modelarstwie, w konstrukcjach maszyn.
Warto wspomnieć, że firma Pro Audio Bono jest pionierem w skali światowej w zakresie zastosowania lignofolu do budowy akcesoriów antywibracyjnych.
Platformy te mają znakomite właściwości antywibracyjne. Ich wpływ na dźwięk dowolnego systemu stereofonicznego lub kina domowego jest bardzo duży i pożądany. W szczególności objawia się on powiększeniem sceny dźwiękowej i poprawą efektów stereofonicznych, a w kinie domowym – dużym uplastycznieniem obrazu i wyeliminowaniem artefaktów.
Prezentowane tutaj platformy, o wymiarach 55 x 50 cm, są w zbliżonej cenie – ok. 4500 zł każda. Mniejsze konstrukcje będą prawdopodobnie tańsze, ich cena nie przekroczy 4000 zł. Ich wysoka cena wynika głównie z bardzo pracochłonnej obróbki materiałów, tj. żmudnego polerowania akrylu i długotrwałego frezowania bardzo twardego lignofolu.
Przeczytaj także o:
Kable głośnikowe Red Eye Ultimate Z wielką przyjemnością ...
Najsłynniejsze monitory wszech czasów – Rogers LS3/5a, zbudo...
Stirling Broadcast LS 3/6 jest konstrukcją tró...
Holophony to prawdopodobnie jedyne dostępne na rynku kolumny...
Ray-S to konstrukcja, która technologicznie jest na podobnym...
Imprezy plenerowe – największy ich wysyp mamy zdecydowanie w...