Rodzaje zestawów głośnikowych



Z grubsza można przyjąć, że producenci z szeroko rozumianej branży audio oferują cztery rodzaje zestawów głośnikowych, używane w różnych systemach nagłośnienia. Są to zestawy do użytku domowego, w tym kina domowe, głośniki samochodowe, zestawy estradowe oraz głośniki radiowęzłowe. Każde z…

Wytłumienie obudowy głośnika



Aby głośnik dobrze grał musi być umieszczony w odpowiedniej obudowie. Ten element konstrukcji zestawu głośnikowego ma niebagatelny wpływ na jakość brzmienia. Oprócz walorów estetycznych w postaci pięknie polakierowanego wykończenia każda skrzynka kryje w sobie dwie tajemnice. I, o zgrozo, są…

Moc głośnika i moc wzmacniacza



Często dla kupujących problemem jest dobranie odpowiednich zestawów głośnikowych pod posiadany wzmacniacz lub odwrotnie. Pomijając aspekt subiektywnej oceny brzmienia produktów należy wziąć pod uwagę ich dwa główne parametry: impedancję kolumn głośnikowych oraz moc głośnika i wzmacniacza. Na temat tego pierwszego można przeczytać…

dlugosc przewodu

Długość przewodu do głośników



Jak na razie, w systemach audio, trudno obyć się bez odpowiednich przewodów głośnikowych. Odpowiednich, czyli dostosowanych do wymagań określonych przez użytkownika (długośc przewodu, jego jakość), jak i sprzęt (moc muzyczna). W każdym przypadku najważniejszy parametr kabla głośnikowego to rezystancja (oporność). Im…

Obudowa subwoofera typu band-pass



Obudowa pasmowo-przepustowa, zwana też, z języka angielskiego, band-pass (rzadziej używana jest jej pełna nazwa: obudowa z akustycznym filtrem pasmowo-przepustowym), była do niedawna często wykorzystywana do budowy subwooferów. Jej popularność przyblakła, jednak warto przypomnieć tą ciekawą konstrukcję i cechy, jakie wyróżniają ją…

PMC Twenty 21 linia transmisyjna

Linia transmisyjna w kolumnach głośnikowych



Zestawy głośnikowe z linią transmisyjną (ang. transmission line) są rzadko spotykane na naszym rynku. Tylko nieliczni producenci mają je w swoich ofertach, np. PMC Twenty 21 (obok na zdjęciu). Wynika to z tego, że ten rodzaj konstrukcji jest nie do…

Charakterystyka pasma przenoszenia prawdę Ci powie



Przeglądając oferty producentów kolumn głośnikowych oraz subwooferów, oprócz wyglądu, najczęściej interesują nas ich dane techniczne. Nic dziwnego, chcemy poznać ich możliwości oraz mieć punkt odniesienia do porównania z innymi, podobnymi zestawami. Wydawałoby się, że działania marketingowe wytwórców głośników ograniczają się…

testowanie

Testowanie zestawów głośnikowych



Z reguły testowanie kolumn kojarzy się ze sprawdzaniem ich wytrzymałości (moc maksymalna) i przenoszenia niskich tonów przy pomocy odtwarzanych ulubionych utworów muzycznych. Ogólnie mówiąc - sprawdzamy nasze ekstremalne wrażenia odsłuchowe, które mają jedną wadą: nie są miarodajne. A to za…

Filtr notch równoległy

Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej



Oprócz filtrów dolno i górnoprzepustowego czasami w zwrotnicy stosuje się filtr notch. Jest to nazwa angielska (notch filter, lub rzadziej, band-elimination, band-reject), którą używa się najczęściej, choć ma swoje spolszczone wersje: filtr środkowo-zaporowy, filtr pasmowo-zaporowy, filtr zaporowy i filtr wycinający.…

Głośnik centralny KEF Q200

Konstruujemy głośnik centralny



Te niby niepozorne, i z reguły niewielkie, pudełko zawierające najczęściej 3 głośniki, zwane potocznie głośnikiem centralnym, spełnia kluczową rolę w odbiorze efektów dźwiękowych w systemach kina domowego. Jego historia zaczyna się w 1933 roku, kiedy to dr Fletcher z Laboratorium…