moc glosnika

Często dla kupujących problemem jest dobranie odpowiednich zestawów głośnikowych pod posiadany wzmacniacz lub odwrotnie. Pomijając aspekt subiektywnej oceny brzmienia produktów należy wziąć pod uwagę ich dwa główne parametry: impedancję kolumn głośnikowych oraz moc głośnika i wzmacniacza. Na temat tego pierwszego można przeczytać tutaj: http://loudspeaker.pl/impedancja-glosnikow-oczami-konstruktora/
W danych technicznych najczęściej spotykamy się z mocą RMS, muzyczną lub maksymalną. Terminów opisujących ten parametr jest sporo, ale dla zrozumienia różnicy ograniczymy się do minimum. Zainteresowanych tą tematyką polecamy zapoznanie się z metodami pomiarów i normami IEC 60268-5 (w skrócie: IEC 268-5) oraz AES2-2012.

Moc RMS ( Root Mean Square ), zwana też skuteczną, znamionową lub ciągłą, określa maksymalną głośność z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez narażenia się na uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach. W przypadku wzmacniacza jej wartość nie stanowi 100% możliwości sprzętu, ale prawie, bo to co jest ponad nią to tylko ok. 0,5 dB pełnego sygnału audio.

Moc muzyczna to jest to samo co maksymalna, często podawana jako PMPO ( Peak Music Power Output ). Podaje ona wartość mocy, z jaką może pracować wzmacniacz lub głośnik bez uszkodzenia, ale w bardzo krótkim czasie.  Ten ostatni parametr (czyli czas pomiaru) jest źródłem naciągania przez producentów, gdyż może on trwać zarówno 0,5 sekundy, jak i 0,01 sekundy. Różnice w pomiarach są tak duże, że prowadzą do absurdalnych wyników. Na przykład dla kolumny głośnikowej o mocy RMS 100W, wartość PMPO może wynosić 1500W, a nawet więcej. Jednak poważni producenci, oprócz mocy znamionowej podają też muzyczną jako wartość odnosząca się do niskich tonów, które z reguły mają charakter impulsowy, na przykład w subwooferach.

Tutaj trzeba wspomnieć o trzech sprawach:
1. podawana moc wzmacniacza to siła jaką on generuje, zaś w przypadku głośnika – to siła z jaką wytrzymuje ten przetwornik.
Dlatego moc głośnika, w opcji bezpiecznej, powinna być o 50% wyższa od mocy wyjściowej jednego kanału wzmacniacza. Są od tego wyjątki, np. monitory studyjne, które z racji wymagań co do dynamiki, klarowności i uwydatniania szczegółów brzmienia, muszą być sterowane mocniejszymi wzmacniaczami.

2. siła dźwięku głośnika zależy nie od jego mocy, ale od mocy wyjściowej wzmacniacza.
Przy czym, dochodzi do tego zależność od skuteczności głośnika (podawana w decybelach, więcej informacji o tym tutaj: http://loudspeaker.pl/moc-i-efektywnos/ ) oraz jego sprawności (najczęściej wynosi ona od 0,5 – 2 %). Zatem kolumna głośnikowa o mocy 100W pracująca ze wzmacniaczem 30W będzie grała ciszej niż kolumna głośnikowa o mocy 70W ze wzmacniaczem 50W.

3. jeśli chodzi o wzmacniacz to moc wyjściowa może być podana z wyszczególnieniem na każdy kanał, np. 2 x 40W (stereo) lub jako łączna moc wszystkich wyjść na głośniki, np. 40W (stereo) co daje 2 x 20W.
Gdy producent nie informuje o tym parametrze, a znamy maksymalny pobór mocy urządzenia to wystarczy pamiętać, że suma mocy wyjściowej całego wzmacniacza nigdy nie jest większa niż pobór mocy przez niego. Czyli wzmacniacz o mocy wyjściowej RMS 2 x 40W, będzie pobierał nie mniej niż 80W, a w praktyce będzie to ponad 100W.

Podsumowując: przy zakupie sprzętu należy kierować się mocą RMS, która jest najbardziej rzetelnym parametrem określającym dopuszczalne obciążenie.

Przydatne linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zestaw_głośnikowy
https://www.audioholics.com/audio-amplifier/amplifier-power-ratings




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2016/04/moc-glosnika.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2016/04/moc-glosnika-150x150.jpg Paweł Andrzejczak Porady AES2-2012,IEC 268-5,Peak Music Power Output,PMPO,RMS,Root Mean Square
Często dla kupujących problemem jest dobranie odpowiednich zestawów głośnikowych pod posiadany wzmacniacz lub odwrotnie. Pomijając aspekt subiektywnej oceny brzmienia produktów należy wziąć pod uwagę ich dwa główne parametry: impedancję kolumn głośnikowych oraz moc głośnika i wzmacniacza. Na temat tego pierwszego można przeczytać tutaj: http://loudspeaker.pl/impedancja-glosnikow-oczami-konstruktora/ W danych technicznych najczęściej spotykamy się z mocą...