Zapewne każdy posiadacz czasem zastanawia się, czy modyfikacja kolumn głośnikowych poprawi jakość ich brzmienia. I ta idea jest w pełni uzasadniona. Wiele udoskonaleń można przeprowadzić niewielkim kosztem, lecz część z nich, że względu na wymagany sprzęt pomiarowy, jest możliwy do wykonania jedynie przez profesjonalistów. Należy na wstępie nadmienić, że wszelakie proponowane poniżej zmiany powodują utratę gwarancji producenta, a także ich autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną rozbieżność z oczekiwanym rezultatem po przeróbkach.
1.
Głośnik
On, obok zwrotnicy i obudowy, jest ulubionym przedmiotem dalekoidących oszczędności podejmowanych przez producentów masowej produkcji. Bardzo szeroki wachlarz oferowanych na rynku modeli głośników (ponad 11 tysięcy) powoduje, że można znaleźć odpowiedni do naszego zestawu. Jednak w praktyce nie będzie to łatwe, szczególnie w przypadku głośników, nisko- oraz średniotonowych, gdyż trzeba wziąć pod uwagę rozmiary (średnica, a nieraz i głębokość), współczynnik EBP, częstotliwość rezonansową głośnika, efektywność, itp.
Osoby z dużym doświadczeniem mogą pokusić się o zmianę właściwości zawieszeń (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz sztywności membrany.
Zmiana głośnika często pociąga za sobą konieczność modyfikacji zwrotnicy, tak by dostroić ją do nowego przetwornika.
2.
Zwrotnica głośnikowa
W tzw. budżetowych kolumnach nader często spotyka się zwrotnicę w postaci… jednego kondensatora podłączonego w szereg z głośnikiem wysokotonowym. I do tego marnej jakości. Teoretycznie taka prosta modyfikacja kolumn nie powinno nastręczać żadnych trudności. Rozbudowa zwrotnicy o zastosowanie elementów dobrej jakości, czyli cewkę powietrzną nawiniętą drutem o grubości minimum 1,0 mm, kondensatory foliowe (najlepiej polipropylenowe MKP) i rezystory metalizowane (MOX) o odpowiedniej mocy, daje bardzo wymierne korzyści. Jednak dostrojenie zwrotnicy jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego, gdyż żaden program komputerowy nie poda nam właściwych danych (
więcej informacji o tym tutaj
).
Całość montowana na płytce (nie musi być to płytka drukowana, nawet lepsze jest połączenie na tzw. pająka), lutowana najlepiej spoiwem z dodatkiem srebra i przytwierdzona wewnątrz kolumny tak, by drgania nie były przenoszone na ten podzespół.
W kolejnej części modyfikacja kolumn poprzez poprawienie właściwości obudowy .
Przeczytaj także o:
Zestawy głośnikowe podstawkowe (półkowe) przeznaczone do pr...
Charakterystyka głośnika, zwana inaczej charakterystyką częs...
Zwrotnica głośnikowa to jeden z bardzo ważnych elementów kol...
Każdy zapewnie się zgodzi, że przewody głośnikowe (potocz...
Te niby niepozorne, i z reguły niewielkie, pudełko zawierają...
Obudowa pasmowo-przepustowa, zwana też, z języka angielskieg...