modyfikacja kolumn

Zapewne każdy posiadacz czasem zastanawia się, czy modyfikacja kolumn głośnikowych poprawi jakość ich brzmienia. I ta idea jest w pełni uzasadniona. Wiele udoskonaleń można przeprowadzić niewielkim kosztem, lecz część z nich, że względu na wymagany sprzęt pomiarowy, jest możliwy do wykonania jedynie przez profesjonalistów. Należy na wstępie nadmienić, że wszelakie proponowane poniżej zmiany powodują utratę gwarancji producenta, a także ich autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną rozbieżność z oczekiwanym rezultatem po przeróbkach.


1. Głośnik

On, obok zwrotnicy i obudowy, jest ulubionym przedmiotem dalekoidących oszczędności podejmowanych przez producentów masowej produkcji. Bardzo szeroki wachlarz oferowanych na rynku modeli głośników (ponad 11 tysięcy) powoduje, że można znaleźć odpowiedni do naszego zestawu. Jednak w praktyce nie będzie to łatwe, szczególnie w przypadku głośników, nisko- oraz średniotonowych, gdyż trzeba wziąć pod uwagę rozmiary (średnica, a nieraz i głębokość), współczynnik EBP, częstotliwość rezonansową głośnika, efektywność, itp.
Osoby z dużym doświadczeniem mogą pokusić się o zmianę właściwości zawieszeń (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz sztywności membrany.
Zmiana głośnika często pociąga za sobą konieczność modyfikacji zwrotnicy, tak by dostroić ją do nowego przetwornika.
2. Zwrotnica głośnikowa

W tzw. budżetowych kolumnach nader często spotyka się zwrotnicę w postaci… jednego kondensatora podłączonego w szereg z głośnikiem wysokotonowym. I do tego marnej jakości. Teoretycznie taka prosta modyfikacja kolumn nie powinno nastręczać żadnych trudności. Rozbudowa zwrotnicy o zastosowanie elementów dobrej jakości, czyli cewkę powietrzną nawiniętą drutem o grubości minimum 1,0 mm, kondensatory foliowe (najlepiej polipropylenowe MKP) i rezystory metalizowane (MOX) o odpowiedniej mocy, daje bardzo wymierne korzyści. Jednak dostrojenie zwrotnicy jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego, gdyż żaden program komputerowy nie poda nam właściwych danych ( więcej informacji o tym tutaj ).
Całość montowana na płytce (nie musi być to płytka drukowana, nawet lepsze jest połączenie na tzw. pająka), lutowana najlepiej spoiwem z dodatkiem srebra i przytwierdzona wewnątrz kolumny tak, by drgania nie były przenoszone na ten podzespół.

W kolejnej części modyfikacja kolumn poprzez poprawienie właściwości obudowy .




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/07/glosnik1.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/07/glosnik1-150x113.jpg Paweł Andrzejczak Porady cewka powietrzna,głośnik,jak zrobić subwoofer,kondensator polipropylenowy MKP,modyfikacja kolumn,obudowy głośnikowe,poprawianie kolumn,rezystory metalizowany MOX,sprzęt audio,tunning kolumn,ulepszanie kolumn,współczynnik EBP,zwrotnica
Zapewne każdy posiadacz czasem zastanawia się, czy modyfikacja kolumn głośnikowych poprawi jakość ich brzmienia. I ta idea jest w pełni uzasadniona. Wiele udoskonaleń można przeprowadzić niewielkim kosztem, lecz część z nich, że względu na wymagany sprzęt pomiarowy, jest możliwy do wykonania jedynie przez profesjonalistów. Należy na wstępie nadmienić, że...