Tag Archives: obudowa

dowa kolumny głośnikowej

Budowa kolumny głośnikowej

Głośnik jako samodzielny przetwornik sygnału ma bardzo niską sprawność, ponieważ fale dźwiękowe wytwarzane przez membranę z przodu i z tyłu znoszą się wzajemnie. Szczególnie dotyczy to głośników niskotonowych o dużej powierzchni membrany.

Z tego powodu budowa kolumny głośnikowej najczęściej polega umieszczeniu głośników tak, aby dźwięk mógł promieniować w jednym kierunku. Dobrze wykonana i „zestrojona” obudowa często stanowi o sukcesie lub porażce jej konstruktora, czy całego zespołu pracującego przy niej. Gdyż przy zastosowaniu bardzo dobrych przetworników, ale zamontowanych w źle skonstruowanej obudowie uzyskany efekt jest znacznie gorszy niż z tanich głośników, ale w prawidłowo wykonanej obudowie. Stąd przemyślana budowa kolumny głośnikowej jest kluczem dobrego odtwarzania dźwięku.

Nagłośnienie w domu

Nagłośnienie w domu to przede wszystkim zestawy głośnikowe, potocznie zwanymi kolumnami, oraz wzmacniacz wraz ze źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem płyt CD.

Zestawy głośnikowe

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe pomieszczenie na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku.
Kolumny charakteryzują dwie wartości dotyczące mocy: moc znamionowa RMS ( RMS – Root Mean Square ) i moc muzyczna.