rodzaje zestawow glosnikowych

Z grubsza można przyjąć, że producenci z szeroko rozumianej branży audio oferują cztery rodzaje zestawów głośnikowych, używane w różnych systemach nagłośnienia. Są to zestawy do użytku domowego, w tym kina domowe, głośniki samochodowe, zestawy estradowe oraz głośniki radiowęzłowe. Każde z nich pracuje w innym środowisku, stąd wymagania wobec nich są inne, tak rozbieżne, że przetworniki stosowane w jednej grupie nie stosuje się do innych grup. Oczywiście, na upartego można by tak zrobić, ale efekt najczęściej będzie rozczarowujący.

Do zestawów domowych używane są głośniki cechujące się bardzo wysoką jakość odtwarzania dźwięków. Wymagają dokładnie dobranych parametrów obudowy, pozostałych, współgrających w danym zestawie przetworników oraz elementów zwrotnicy. Ich konstruktorzy dążą do uzyskania jak najbardziej naturalnego brzmienia oraz liniowego i szerokiego pasma przenoszenia. Dlatego przechodzą one wielokrotne testy badające charakterystykę ich pasma przenoszenia, impedancji, a czasami także poziom zniekształceń.

Głośniki samochodowe oferowane są bez obudowy, bo ich funkcję przejmują elementy nadwozia, np. wnętrze drzwi. Niestety, jest to rozwiązanie połowiczne (nieszczelność, drgania przenoszone na nadwozie), które przyczynia się do obniżenia jakości brzmienia. Przystosowane są one do bardziej wytężonej pracy (przy większym prądzie) i nie są tak precyzyjne w wydobywaniu subtelnego dźwięku jak te z "domowej" grupy. Również słabiej odtwarzają niskie tony w porównaniu do wyżej wymienionych głośników o tej samej średnicy membrany.

Głośniki należące do tej grupy nie nadają się do konstruowania domowych zestawów z trzech powodów:
– ich producenci nie podają danych, które są niezbędne do obliczeń obudów (czy to zamkniętej czy bass-refleks),
– często ich impedancja wynosi 2 Ohmy, co może spowodować uszkodzenie domowego wzmacniacza lub włączenie zabezpieczenie przeciwzwarciowego (co i tak uniemożliwi słuchanie muzyki),
– jakość ich brzmienia jest niższa od przetworników stosowanych w zestawach domowych.

Ta ich mała impedancja wynika z potrzeby. Dostępne w samochodzie napięcie zasilania jest zbyt niskie, by można było osiągnąć większą moc wyjściową w małej obudowie radia samochodowego. Zatem inżynierowie poszli najprostszą drogą: zmniejszyli impedancję głośników, w ten sposób zwiększając płynący przez nich prąd, a co za tym idzie, zwiększyli moc wyjściową wzmacniacza.

Czy można włożyć głośniki z kolumn domowych do samochodu? Można, o ile zmieszczą się we wnękach. Ale wtedy jakość ich brzmienia będzie gorsza niż gdyby były umieszczone w drewnianej konstrukcji.

Głośniki do zestawów estradowych charakteryzują się bardzo dużą mocą wyjściową, wyjątkowo wysoką skutecznością oraz zwiększoną odpornością na warunki atmosferyczne. Ich zadaniem jest generowanie dźwięku o tak wysokim natężeniu, by mogły nagłośnić duży obszar. Jakość tego dźwięku jest cechą drugorzędną. Właśnie z tego względu oraz na duże wymiary nie stosuje się ich do budowy zestawów domowych. I odwrotnie, przetworniki używane w kolumnach głośnikowych są zbyt słabe, by mogły współpracować ze wzmacniaczami estradowymi.

Głośniki radiowęzłowe – są to zwykłe, szerokopasmowe głośniki o impedancji 4 lub 8 Ohmów, zamknięte w dość ładnych, plastikowych lub metalowych, obudowach, służące do nagłaśniania dużych budynków (centra handlowe, dworce, biurowce). Charakteryzują się tym, że posiadają wbudowany niewielki transformator, który umożliwia podłączenie nawet kilkudziesięciu takich głośników pod jeden kanał wyjściowy. Jakość ich brzmienia jest mizerna. Podobnie jak ich moc muzyczna. Więcej informacji na temat nagłośnienia radiowęzłowego można znaleźć tutaj

Rodzaje zestawów głośnikowych – porównanie ich cech

Moc Efektywność Jakość dżwięku Pasmo przenoszenia zestawu
Zestawy domowe średnia średnia bardzo wysoka szerokie
Głośniki samochodowe średnia średnia wysoka szerokie
Zestawy estradowe bardzo duża bardzo duża średnia szerokie
Głośniki radiowęzłowe mała mała niska wąskie




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2017/01/rodzaje-zestawow-glosnikowych-599x600.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2017/01/rodzaje-zestawow-glosnikowych-150x150.jpg Paweł Andrzejczak Porady głośnik samochodowy,głosniki samochodowe,nagłośnienie radiowęzłowe,zestawy estradowe
Z grubsza można przyjąć, że producenci z szeroko rozumianej branży audio oferują cztery rodzaje zestawów głośnikowych, używane w różnych systemach nagłośnienia. Są to zestawy do użytku domowego, w tym kina domowe, głośniki samochodowe, zestawy estradowe oraz głośniki radiowęzłowe. Każde z nich pracuje w innym środowisku, stąd wymagania wobec nich...