ustawienie kolumn

Na końcowy efekt dźwiękowy bardzo duży wpływ ma odpowiednie ustawienie kolumn względem słuchacza oraz ścian pomieszczenia.  Poniżej podajemy ważne informacje, które pomogą w zaplanowaniu miejsca ustawienia kolumn, a co z tym wiąże się w wyborze odpowiedniego zestawu.

Pamiętaj, że kolumny nie mogą być przysłonięte zasłonami, stać w głębokiej wnęce w regale, gdyż dźwięk jest wtedy pochłaniany i zniekształcany. Ważne jest, aby w pomieszczeniu, które nagłaśniają, nie było pogłosu powodującego odbicia i zniekształcenia dźwięku. Powstawanie pogłosu ograniczą meble, obrazy i wiszące tkaniny. Wskazane jest, aby na podłodze leżał dywan lub wykładzina, a ściany nie były zupełnie puste (wystarczy powiesić większy obraz lub plakat).

Kolumna centralna

Kolumnę centralną powinieneś umieścić na wprost miejsca, w którym będziesz siedzieć, oglądając film. Nie posiada ona wbudowanych podstawek, dlatego musisz postawić ją na półce, najlepiej pod lub nad telewizorem. Niektóre z kolumn mają możliwość montażu na ścianie. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzisz miejsce. Kolumna centralna ma przeważnie około 40 cm szerokości i około 20 cm głębokości.

Kolumny przednie

Kolumny przednie powinny stać w jednej linii z telewizorem, po obu jego stronach. Nie należy umieszczać ich zbyt daleko od siebie. Pomiędzy miejscem, w którym będziesz siedzieć, a głośnikami, powinien powstać trójkąt, którego kąt przy siedzącym wynosi 45 stopni. Nie powinny stać w narożnikach, a ich odległość od ściany bocznej powinna wynosić minimum 40 cm. Takie ustawienie kolumn pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego efektu buczenia niskich tonów. Większość kolumn przednich to kolumny podłogowe. Są one wysokie, mają od 80 do 110 cm wysokości. Kolumny półkowe możesz zamontować bezpośrednio na ścianie, powinny znaleźć się powyżej poziomu uszu osób słuchających, ale nie więcej niż 60 cm.

Kolumny tylne

Kolumny tylne to najczęściej kolumny półkowe. Powinny stać po obu stronach osoby słuchającej lub za nią, powyżej poziomu uszu, ale nie więcej niż 60 cm. Możesz je umieścić na podstawkach, półkach lub jeżeli mają taką możliwość, zamontować na ścianie. Pamiętaj o zasadzie, że kolumny nie powinny stać w rogu, a odległość od ściany powinna w tym wypadku wynosić minimum 10 cm. Dobrym rozwiązaniem jest powieszenie ich na specjalnych uchwytach, które pozwalają na regulację kąta nachylenia.
Jeżeli w zestawie jest tylna kolumna pogłosowa, powinna stać pomiędzy kolumnami tylnymi na tej samej wysokości, w jednej linii z kolumną centralną.

Subwoofer

Ponieważ najniższe dźwięki nie rozchodzą się kierunkowo, subwoofer możesz ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia, pamiętając, by niczym nie zasłaniać jego głośnika lub wylotu rury bass-refleks. Może on stać za tapczanem, pod stołem, ale najczęściej będzie to okolica telewizora lub wzmacniacza, a to ze względu na stosowanie dość krótkiego przewodu sygnałowego. Uwaga! W czasie użytkowania subwoofera jego obudowa drży, więc nie kładź na nim nic co może pod wpływem drgań spaść.




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/01/ustawienie-kolumn.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/01/ustawienie-kolumn-150x100.jpg Paweł Andrzejczak Porady film,głośnik,kino domowe,kolumny,nagłośnienie,rozmieszczenie kolumn
Na końcowy efekt dźwiękowy bardzo duży wpływ ma odpowiednie ustawienie kolumn względem słuchacza oraz ścian pomieszczenia.  Poniżej podajemy ważne informacje, które pomogą w zaplanowaniu miejsca ustawienia kolumn, a co z tym wiąże się w wyborze odpowiedniego zestawu. Pamiętaj, że kolumny nie mogą być przysłonięte zasłonami, stać w głębokiej wnęce w...