Konstruując zwrotnicę właściwie nie zastanawiamy się nad tym czy ułożenie cewek ma jakiekolwiek znaczenie. Gdy mamy do czynienia tylko z jedną cewką w bardzo prostym układzie, o spadku 6 dB w torze głośnika niskotonowego, to sprawa jest oczywista - jakkolwiek…
Polaryzacja głośników w kolumnie
Wielu konstruktorów zwrotnic spotyka się z problemem polaryzacji podłączenia głośników: wysokotonowego w układzie 2-głośnikowych lub średniotonowego i wysokotonowego w układzie 3-drożnym. Teoria podaje, że w przypadku zwrotnicy 2. rzędu, czyli o spadku charakterystyki 12dB, przy dwóch głośnikach odwracamy tweeter, zaś…
Kupujemy używane kolumny głośnikowe – poradnik
Używane kolumny głośnikowe są alternatywą, obok samodzielnej budowy, dla osób, które nie posiadają zbyt wiele gotówki, by móc kupić nowe. Na rynku wtórnym można spotkać prawdziwe okazje, ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nie nabyć przysłowiowego "złomu". Mimo,…
Modyfikacja kolumn głośnikowych
Zapewne każdy posiadacz czasem zastanawia się, czy modyfikacja kolumn głośnikowych poprawi jakość ich brzmienia. I ta idea jest w pełni uzasadniona. Wiele udoskonaleń można przeprowadzić niewielkim kosztem, lecz część z nich, że względu na wymagany sprzęt pomiarowy, jest możliwy do…
Zniekształcenia dźwięku w głośnikach
Często spotykamy się z sytuacją, gdy porównując dźwięk z dowolnego źródła słyszymy bardzo duże różnice brzmienia między głośnikami różnych producentów i typami obudów. Przyczyną tego są nie tylko cechy konstrukcyjne kolumny głośnikowej, samych głośników i zwrotnicy, ale też przeróżne zniekształcenia…
Zwrotnice głośnikowe cz. 1 – teoria
W przypadku zestawów wielodrożnych, czyli posiadających co najmniej 2 głośniki, należy stosować zwrotnice głośnikowe, które mają za zadanie podzielenie zakresów częstotliwości promieniowanego dźwięku na dwa lub więcej podzakresów. Wtedy każdy z przetworników pracuje w swoim wydzielonym zakresie, czyli najbardziej optymalnie.…