zwrotnica glosnikowa

Zwrotnica głośnikowa to jeden z bardzo ważnych elementów kolumny głośnikowej, który przysparza niemało problemów amatorom, jak i profesjonalnym konstruktorom. A jest to spowodowane m.in. dużą rozbieżnością między dokonaną symulacją w programie komputerowym a rzeczywistością. Dlaczego tak jest?

Znaczna większość głośników nie ma idealnej charakterystyki częstotliwościowej, która w dość szerokim zakresie przebiegałaby w miarę równo. Często już tylko z powodu zastosowania obudowy charakterystyka odtwarzania dźwięków ulega zmianie. I właśnie dzięki  zwrotnicy częstotliwościowej niedociągnięcia te można zmniejszyć lub nawet zniwelować.

Konstruując zwrotnicę trzeba wziąć pod uwagę trudności z równomiernością przebiegu krzywej impedancji. Zwłaszcza przy częstotliwości rezonansu, przy której następuje znaczny wzrost. Tym bardziej, gdy w pobliżu leży częstotliwość podziału.

Rozwiązaniem jest niestosowanie dokładnie takich samych częstotliwości podziału filtru dolno- i górnoprzepustowego, ponieważ często dochodzi do podbicia charakterystyki częstotliwościowej. Najlepiej umieszczać częstotliwości podziału w pewnym oddaleniu od siebie (np. 1100 Hz filtr dolnoprzepustowy, 1400 Hz filtr górnoprzepustowy).

Zwrotnica głośnikowa jest podstawą by zespół głośnikowy brzmiał jak najlepiej. Nawet zastosowanie najlepszych i najdroższych głośników nie da dobrego rezultatu, jeśli zwrotnica nie będzie optymalnie dobrana. Także próby poprawienia niewłaściwie dostrojonej zwrotnicy przez wymianę cewek i kondensatorów na jakościowo lepsze, jest bezcelowe. Tylko ich prawidłowe zestrojenie jest bez wątpienia najważniejszym czynnikiem uzyskania doskonałego brzmienia.

Przy dobieraniu wartości elementów zwrotnicy głośnikowej należy wziąć pod uwagę:
– moduł i fazę ciśnienia akustycznego,
– moduł i fazę krzywej impedancji przetwornika,
– jego charakterystykę fazową,
– przesunięcie fazowe spowodowane różnymi środkami promieniowania głośników w zestawie.

Głośnik to system drgający, których prędkość składników stale się zmienia. Zatem przy promieniowaniu różnych częstotliwości może dochodzić do opóźnień czasowych jednych fal względem drugich.




Przeczytaj także o:

http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/06/zwrotnica-glosnikowa-wykres-600x364.jpg http://loudspeaker.pl/wp-content/uploads/2013/06/zwrotnica-glosnikowa-wykres-150x91.jpg Paweł Andrzejczak Porady cewka,charakterystyka fazowa,ciśnienie akustyczne,głośnik,impedancja,impendancja,kolumna głośnikowa,kondensator,przesunięcie fazowe,zespół głośnikowy,zwrotnica głośnikowa
Zwrotnica głośnikowa to jeden z bardzo ważnych elementów kolumny głośnikowej, który przysparza niemało problemów amatorom, jak i profesjonalnym konstruktorom. A jest to spowodowane m.in. dużą rozbieżnością między dokonaną symulacją w programie komputerowym a rzeczywistością. Dlaczego tak jest? Znaczna większość głośników nie ma idealnej charakterystyki częstotliwościowej, która w dość szerokim zakresie...