Tag Archives: budowanie kolumn głośnikowych

Projekt V1001

Projekt kolumny głośnikowej V1001

Jest to bardzo prosta konstrukcja malutkiej kolumny głośnikowej. Idealna dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym budowaniem zestawów głośnikowych. Minimalna ilość elementów oraz łatwość budowy sprawiają, że każdy może podjąć się realizacji tego projektu. Duża efektywność kolumny głośnikowej pozwala na użycie wzmacniaczy niewielkiej mocy (max. 25W), by nagłośnić pokój o powierzchni 10-15 m2.

projekty kolumn 3D

Projekty kolumn głośnikowych

Przedstawiamy poniżej projekty kolumn głośnikowych do samodzielnego wykonania. Projekty te, pod względem trudności, są dostosowane do osób nie mających doświadczenia w konstruowaniu kolumn głośnikowych. Wymagane są jedynie niewielkie umiejętności stolarskie i lutowania.

Wszystkie projekty kolumn zostały przetestowane. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, by je modyfikować wedle własnych potrzeb. W tym celu podajemy objętość netto obudowy (czyli bez uwzględnienia tylnej, wewnętrznej części głośników, zwrotnicy i rury bass-refleks) oraz nasze sugestie.

Uwaga!!! Wszystkie przedstawione projekty kolumn głośnikowych są przeznaczone dla celów niekomercyjnych. Można z nich korzystać dla własnych zastosowań, nie można jednakże odsprzedawać samych opisów, ani gotowych konstrukcji zbudowanych na ich podstawie, bez zgody ich autorów, którzy podawani są na dole każdego projektu.

Sposób wykończenia zewnętrznego obudowy pozostawiamy w gestii Czytelnika, nic nie sugerując, gdyż z reguły nie ma to wpływu na brzmienie zestawów. A przy okazji pozwoli to uniknąć problemów z ewentualnym wykorzystaniem ich w działalności komercyjnej.

Zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć wykonanych kolumn głośnikowych na podstawie tych projektów. Oczywiście zamieścimy je na swych stronach z informacją o ich wykonawcy .

Projekty są odpowiednio oznaczone, by łatwo można było znaleźć poszukiwany model, według wzoru:

XYYZZ – gdzie:

X – nazwa autora projektu,

C – zestaw centralny,

S – subwoofer,

YY – ilu drożna jest konstrukcja:

  • 10 – jednodrożna,
  • 15 – półtoradrożna,
  • 20 – dwudrożna,
  • 25 – dwuipółdrożna,
  • 30 – trójdrożna,

ZZ – kolejny numer projektu w danej „drożności”.

Oto nasze projekty :

VC201 – projekt głośnika centralnego opartego na głośnikach firmy Seas, przeznaczonego do kina domowego

VC202 – tańsza wersja projektu głośnika centralnego do kina domowego VC201, także dla osób mniej doświadczonych ( dostępny po zalogowaniu )

VS101 – projekt wyjątkowego subwoofera, bez tradycyjnego głośnika, idealny do eksperymentowania

VS102 – prosty i tani subwoofer o mocy wyjściowej 300W, do domu i samochodu ( dostępny po zalogowaniu )

VS103 – kompaktowa konstrukcja, do nagłośnienia małych pomieszczeń oraz jako uzupełnienie w zestawie głośników komputerowych ( dostępny po zalogowaniu )

V1001 – maleńka kolumna głośnikowa, idealna dla początkujących, jako pierwsza konstrukcja

V1002 – bardzo prosta kolumna w obudowie bass-refleks o pasmie przenoszenia 60 Hz – 20 kHz ( dostępny po zalogowaniu )

V2001 – 2-drożny zestaw głośnikowy w obudowie zamkniętej za niewielkie pieniądze

V2002 – projekt podłogowej kolumny głośnikowej wysokiej klasy w obudowie bass-refleks dla wymagających z zastosowaniem głośników firmy Seas ( dostępny po zalogowaniu )

V3001 – 3-drożna kolumna głośnikowa na bazie głośników z serii Reference o wyjątkowo dobrych parametrach w zakresie liniowości charakterystyki i bardzo małych zniekształceniach.

Zalogowani użytkownicy otrzymują dostęp do większej ilości publikacji i dokumentacji projektowej kolumn głośnikowych.


Publikacje z projektami do samodzielnej budowy

Specjalna edycja w wygodnej formie pliku PDF. Aż 72 strony z 20-stoma projektami zestawów głośnikowych (kolumny 1-, 2- i 3-drożne, głośniki centralne i subwoofery), których budowę może podjąć się każdy hobbysta.

Wewnątrz znajdują się opisy, schematy zwrotnic, wskazówki, zdjęcia głośników, rysunki obudów z wymiarami oraz linki do pobrania dokumentacji w bardzo wysokiej jakości.

Więcej informacji na naszej stronie: http://loudspeaker.pl/gotowe-projekty-kolumn-glosnikowych/

Projekty 2-way Oto nowa edycja publikacji w formie pliku PDF, na podstawie której każdy, posiadający choćby małe doświadczenie, może samodzielnie zbudować 2-drożną kolumnę głośnikową dla własnych potrzeb. Konstrukcje są przeznaczone do zastosowań w domu.

Zawiera ona opisy, specyfikacje, schematy zwrotnic, wskazówki, zdjęcia zastosowanych głośników, rysunki obudów z wymiarami oraz linki do pobrania dokumentacji w bardzo wysokiej jakości.

Więcej informacji na naszej stronie: http://loudspeaker.pl/projekty-2-droznych-zestawow-glosnikowych/

To kolejna edycja, po „Projektach zestawów…”, również w formie pliku PDF, na podstawie której można samodzielnie zbudować subwooferów niewielkim kosztem (od 180 do 810 zł za sztukę, bez kosztów wzmacniacza) dla własnych potrzeb bez potrzeby znajomości tajników ich konstruowania. Większość z nich przeznaczone są do zastosowań domowych, ale kilka też do systemu nagłośnienia w samochodzie. Projekty subwooferów mogą pracować ze wzmacniaczami, w zależności od użytego głośnika, o mocy od 20 W do 1000 W.

Poniższa publikacja zawiera opisy, wskazówki, zdjęcia głośników, rysunki obudów z wymiarami oraz linki do pobrania dokumentacji w bardzo wysokiej jakości.

Więcej informacji na naszej stronie: http://loudspeaker.pl/projekty-subwooferow/