Tag Archives: moc znamionowa

Bang & Olufsen BeoLab 5

Kolumny głośnikowe BeoLab 5 duńskiej firmy Bang & Olufsen to kwintesencja elegancji i nietypowości, oferując zarazem wysokiej jakości dźwięki. Zaprojektowane przez Davida Lewisa wykorzystują innowacyjne rozwiązanie Acoustic Lens Technology (ALT), które pozwala na słuchanie dźwięków z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Horyzontalne rozproszenie dźwięku w zakresie 180° umożliwia idealny odbiór i słyszalność.

Wharfedale Diamond 10

Wharfedale Diamond 10.2

Firma Wharfedale z 70-letnią tradycją jest częścią International Audio Group, która ma siedzibę w Anglii, w Huntingdon, sercu międzynarodowego przemysłu hi-fi. Jednym z jej produktów jest seria Diamond 10, a wśród nich podstawkowa kolumna głośnikowa Wharfedale Diamond 10.2.

Ten zestaw głośnikowy posiada atrakcyjną wizualnie obudowę, elegancko wygiętą, zapewniającą wytrzymałość i zmniejszenie wewnętrznych fal stojących. Koncepcja ta została zaczerpnięta z poprzedniej serii Diamond 9. Zaś ścianka przednia obudowy ma strukturę kompozytowego panelu z czarnym „fortepianowym” wykończeniem co poprawiło wyglądu kolumny oraz, co ważniejsze, jakość brzmienia, gdyż redukuje to efekty wibracji i zapewnia stabilną platformę dla samych głośników.

Słowniczek

Słowniczek parametrów głośnika dynamicznego


Fs – częstotliwość rezonansowa głośnika (układu drgającego). Częstotliwość rezonansu fs [Hz] jest częstotliwością, przy której impedancja głośnika osiąga swoje pierwsze maksimum. Czyli jest to częstotliwość, przy której napięcie na głośniku jest najwyższe.
Zależy ona od podatności zawieszeń membrany głośnika niezabudowanego oraz od masy układu drgającego w skład którego wchodzi: masa membrany, masa cewki, masa części zawieszeń membrany oraz masa „przyklejonego” do membrany powietrza.  Z tego względu, że parametr Fs jest odwrotnie proporcjonalny do pierwiastka wymienionych wyżej mas, by zmniejszyć częstotliwość rezonansową trzeba zwiększyć masę drgającą lub podatność zawieszenia membrany.

Częstotliwość rezonansowa bardzo silnie wpływa na dolną częstotliwość graniczną głośnika, stąd ten parametr jest niższy w przypadku głośników niskotonowych niż średniotonowych.

VAS – objętość ekwiwalentna lub równoważna objętość powietrza , podawana w litrach. Jest to objętość zastępcza obliczana jest na podstawie powierzchni membrany i podatności zawieszeń. Przyjmując, że głośnik ma VAS = 50 litrów, to podatność zawieszeń jest taka sama, jak dla 50 litrów zamkniętej objętości powietrza, która oddziaływuje na membranę o takiej samej powierzchni.

Qts – dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru, w połączeniu z Fs i VAS, możemy określić charakterystykę częstotliwościową głośnika oraz drgania układu w zakresie niskich częstotliwości.

Qms – dobroć mechaniczna , czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze, im ono mniejsze tym głośnik ma większe predyspozycje do dużych wychyleń.

Qes – dobroć elektryczna , tóra opisuje tłumienie drgań spowodowane efektem sprzężenia elektromechanicznego.

Sd – powierzchnia membrany głośnika , która przyczynia się do promieniowania dźwięku. Oblicza się ją jako sumę powierzchnia membrany oraz połowę powierzchni zawieszenia i jest podawana w cm2.

Mms – to masa układu drgającego głośnika (cewka, zawieszenia, membrana), wielkość wyrażona w kg. Im mniejsza masa tym lepsze praca w zakresie średnich tonów i analogicznie w przypadku masy większej – lepszy bas.

Cms – podatność zawieszeń membrany i cewki , mierzona w m/N, wskazuje, jak sztywno zawieszona jest mebrana. Im większa podatność, tym bardziej elastyczne jest zawieszenie membrany.

Rms – rezystancja mechaniczna (zwana także współczynnikiem strat mechanicznych) jest wielkością określającą straty spowodowanyme tarciem wewnętrznym w zawieszeniach membrany głośnika, wielkość wyrażona w kg/s

Re – rezystancja szeregowa , wielkość wyrażona w Ohmach. To wielkość definiująca rezystancję cewki głośnika.

Bl – współczynnik siły będący iloczynem indukcji w szczelinie i długości uzwojenia pozostającej w szczelinie, wielkość wyrażona w T*m. Na podstawie stałej Bl można bezpośrednio wnioskować o sile napędu, która działa na cewkę drgającą.  Jeśli stała BI jest za duża, może mieć to następstwa w postaci zbyt słabego odtwarzania basów. Zbyt mała wartość BI powoduje przesadnie duży rezonans własny i słabe odtwarzanie impulsów przy niskich tonach.

B – indukcja magnetyczna , mierzona w teslach, oznacza siłę pola magnetycznego w szczelinie powietrznej. Właśnie indukcja, a nie objętość czy waga magnesu, jest oznaką jakości przetwornika.

Le – indukcyjność cewki drgającej głośnika , wielkość wyrażona w mH. Nie mylić z indukcją magnetyczną mierzoną w teslach.

Xmax – maksymalne wychylenie liniowe głośnika (amplituda), najczęściej podawane w milimetrach.

Vd – wychylenie objętościowe (wyrażone w litrach) jest iloczynem Sd i Xmax,

Z – impedancja znamionowa głośnika wyrażona w Ohmach, najczęściej spotykane to 4 i 8 Ohm. Norma podaje, że w zakresie użytecznej pracy impedancja nie powinna być mniejsza o więcej niż 20% od impedancji znamionowej. Minimalna dopuszczalna impedancja wynosi więc w głośnikach 4-omowych – 3,2 Ω, zaś w głośnikach 8-omowych – 6,4 Ω.

SPL – efektywność głośnika wyrażona w dB/W/m.

Pe – jest to moc znamionowa jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. I to w zależności od użytej normy: wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Zaś wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego powodu głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony.

Współczynnik EBP ( Efficiency Bandwidth Product ) to wartość obliczana według wzoru: EBP = Fs / Qes, która decyduje o rodzaju obudowy. Jeśli jest większy niż 50 to głośnik stosuje się do obudowy bass-reflex lub band-pass 6-rzędu. Zaś gdy wynosi on mniej niż 50 to zalecany jest do obudowy zamkniętej lub band-pass 4-rzędu.

Więcej informacji na ten temat: http://loudspeaker.pl/moc-i-efektywnos/

Dali Ikon 6 MK2

Od 1983 roku duńska firma DALI – Danish Audiophile Loudspeaker Industries opracowuje i produkuje, o charakterystycznym, skandynawskim wyglądzie, zespoły głośnikowe, w tym i przedstawiony poniżej model Dali Ikon 6 MK2, który otrzymał międzynarodową nagrodę EISA na rok 2010/2011. Stowarzyszenie EISA (skrót od ang. European Imaging and Sound Association – Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku ) obejmuje 18 krajów i jest wyjątkowo cenioną nagrodą w dziedzinie sprzętu audiowizualnego. Głośniki Dali po raz pierwszy w historii zostały wyróżnione przez to prestiżowe stowarzyszenie.

KEF Blade

KEF Blade

Firma KEF, producent kolumn głośnikowych, od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu innowacyjności. Z okazji 50-lecia działalności firma ta wypuściła na rynek niezwykłe kolumny głośnikowe KEF Blade.

Wykonane one są nie z płyty MDF lecz włókna węglowego i nie należą do niepozornych, gdyż mierzą 1,6 metra wysokości. Ich niecodzienny design (zasługa projektanta Erica Chana z firmy ECCO Design) oraz walory akustyczne sprawiają, że nadają się głównie do większych pomieszczeń, gdzie będą dominować nad innymi eksponatami.

zwrotnice głośnikowe

Zwrotnice głośnikowe cz. 1 – teoria

W przypadku zestawów wielodrożnych, czyli posiadających co najmniej 2 głośniki, należy stosować zwrotnice głośnikowe, które mają za zadanie podzielenie zakresów częstotliwości promieniowanego dźwięku na dwa lub więcej podzakresów. Wtedy każdy z przetworników pracuje w swoim wydzielonym zakresie, czyli najbardziej optymalnie.
Zwrotnice głośnikowe dzielimy na pasywne (nie wymagające zasilania) oraz aktywne. W zespołach głośnikowych najczęściej stosowane są te pierwsze ze względu na ich łatwość budowy, montażu i uniwersalność. I o nich jest mowa  poniższej części.

Moc i efektywność głośnika

Cechą najważniejszą każdego zespołu nagłaśniającego jest jego moc, podawana w watach (W). Czy im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny? Teoretycznie tak, ale jest to wartość wskazująca na wytrzymałość, a nie „siłę”, dynamikę. Bo głośność dźwięku wydobywającego się z głośnika zależy od wzmacniacza. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę taki parametr jak efektywność, podawana w dB SPL ( Sound Pressure Level , czyli poziom ciśnienia akustycznego), a dokładnie: [dB/W/m]. Im więcej tym lepiej. Każde 3 dB więcej tym 2-krotnie większa moc dźwięku.

Dopasowanie kolumn i subwoofera

Właściwy dopasowanie kolumn głośnikowych oraz subwoofera to nieodzowny element przy zakupie sprzętu nagłaśniającego.

Kolumny głośnikowe muszą być podłączone do wzmacniacza, który przetwarza i wzmacnia dźwięk. Dlatego dokonując odpowiedniego doboru kolumn i subwoofera musisz pamiętać, aby parametry ich pracy dobrać w stosunku do parametrów amplitunera, który posiadasz lub kupujesz.

Nagłośnienie w domu

Nagłośnienie w domu to przede wszystkim zestawy głośnikowe, potocznie zwanymi kolumnami, oraz wzmacniacz wraz ze źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem płyt CD.

Zestawy głośnikowe

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy dźwięk wydobywa się z kolumny. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe pomieszczenie na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku.
Kolumny charakteryzują dwie wartości dotyczące mocy: moc znamionowa RMS ( RMS – Root Mean Square ) i moc muzyczna.